पहिलो चरणमा २४/२५ हजार नेपालीलाई स्वदेश ल्याउने तयारी छ : परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवाली

राष्ट्रिय सभाको राष्ट्रिय सरोकार तथा समन्वय समितिले कोरोनाभाइरस (कोभिड– १९)का कारण विश्वका विभिन्न देशमा अलपत्र नेपालीलाई सुरक्षित तबरले नेपाल ल्याउने व्यवस्था मिलाउन निर्देशन दिएको छ ।

परराष्ट्र मन्त्री प्रदीप ज्ञवाली समेतको उपस्थितिमा आइतवार सिंहदरबारमा बसेको बैठकले कोभिड- १९ को विश्वव्यापी महामारीको सन्दर्भमा विश्वका विभिन्न देशमा गाँसबास तथा स्वास्थ्य, सुरक्षालगायत समस्याबाट संकट व्यहोरिरहेका नेपाली नागरिकलाई प्राथमिकताका आधारमा स्वास्थ्य सुरक्षा सुनिश्चित हुने गरी अविलम्ब नेपाल ल्याउने व्यवस्था मिलाउन निर्देशन दिएको हो ।


Advertisement

बैठकमा परराष्ट्र मन्त्री ज्ञवालीले विश्वका १०९ मुलुकमा ३४ लाख ५९ हजार ३ सय ७३ नेपाली रहेको प्राथमिक तथ्यांक जानकारी गराउँदै पहिलो चरणमा प्राथमिकताका आधारमा २४/२५ हजार नेपालीलाई मात्र नेपाल ल्याउने तयारी सरकारको रहेको बताए ।

साथै बैठकले लिम्पियाधुरासहितको नक्सा सार्वजनिक र त्यसका लागि संविधान संशोधनको प्रक्रिया अघि बढाएकोमा धन्यवाद दिँदै सरकारको कदममा ऐक्यबद्धता पनि प्रकट गरेको समिति सभापति दिलकुमारी रावल थापा 'पार्वती'ले जानकारी दिइन् ।


Advertisement

सभापति रावलका अनुसार समितिले कूटनीतिक संवादमार्फत् नेपालको भूमि प्राप्तिका लागि राष्ट्रिय सहमतिका साथ ठोस पहलकदमी अगाडि बढाउन पनि निर्देशन दिएको छ ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्