‘मधेश भवन’ संविधान उत्सव मनाउँदै, सरकारभित्रै बहिष्कार गर्ने धार

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

जनकपुरधाम – २ नम्बर प्रदेशका मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतको अध्यक्षतामा प्रदेशमा असोज २ गतेदेखि ४ गतेसम्म भव्यताका साथ संविधान दिवस मनाउन लागिएको छ ।

राउत नेतृत्वको प्रदेश सरकारले ३ दिवसीय दीपावलीसहित भव्यताका साथ संविधान घोषणा भएको दिनको सम्झनामा राष्ट्रिय दिवस मनाउन लागेको हो । असोज ३ गते देशभर संविधान दिवस मनाइँदैछ ।


Advertisement

मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद् कार्यालयका प्रवक्ता समेत रहेका कानून सचिव कोमलबहादुर खत्रीले प्रदेश सरकारको प्रशासनिक अड्डा रहेको ‘मधेश भवन’ सहित प्रदेशका सम्पूर्ण सरकारी कार्यालयमा असोज २ देखि ४ गतेसम्म साँझ दीपावली मनाउन निर्देशन जारी गरिएको छ ।

‘प्रदेशका नागरिकलाई पनि भव्यताका साथ दीपावलीसहित उत्सवको रुपमा संविधान दिवसलाई लिन प्रदेश सरकारले आग्रह गरेको छ,’ सचिव खत्रीले भने । भदौ १७ गते मुख्यमन्त्री राउतको अध्यक्षतामा बसेको बैठकबाट मुख्यमन्त्रीकै अध्यक्षतामा संविधान दिवस मनाउनका लागि मूल समारोह समिति गठन गरिएको थियो ।


Advertisement

आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्रालयका राज्यमन्त्री सरोजसिंह कुशवाहाका अनुसार तीनै दिन मन्त्रालयसहित विभिन्न सरकारी कार्यालयमा दीपावली मनाउन पत्राचार समेत गरिसकिएको छ ।

राष्ट्रिय दिवसको रुपमा बिहीवार सरसफाई कार्यक्रम गरिएको छ । संविधान दिवसको पहिलो दिन बिहीवार डेंगु रोग नियन्त्रणका लागि प्रदेशको अस्थायी राजधानी जनकपुरधामको जिरोमाइलदेखि बसपार्कसम्म सरसफाई कार्यक्रम आयोजना गरिएको छ । डेंगु रोग सम्बन्धी प्रचारात्मक पर्चा समेत वितरण गरिएको छ ।

कार्यक्रम बिहीवार बिहानै आयोजना गरिएको भएपनि प्रदेश सरकारका कुनै पनि मन्त्री, राज्यमन्त्री वा मुख्यमन्त्रीसम्म उपस्थित भएनन् । कार्यक्रममा प्रदेश सरकारको विभिन्न मन्त्रालयका सचिवदेखि विभिन्न तहका कर्मचारी, सुरक्षा निकायका प्रमुखदेखि सुरक्षाकर्मीको मात्र उपस्थिति थियो ।

राज्यमन्त्री कुशवाहाका अनुसार संविधान जारी भएको दिन असोज ३ गते मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को कार्यालयबाट जानकी मन्दिरसम्म प्रभातफेरी गरिने, असोज ४ गते लागूऔषध तथा साइबर क्राइम सम्बन्धमा अन्तर्क्रिया कार्यक्रम आयोजन गरिने कार्यक्रम तय भएको छ ।

सत्तारुढ समाजवादी पार्टीको भातृ संगठन समाजवादी युवा संघका केन्द्रीय अध्यक्ष समेत रहेका भूमि, व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी राज्यमन्त्री योगेन्द्रराय यादवले भने प्रदेश सरकारको मुखिया भएको नाताले बाध्यात्मक रुपमा मुख्यमन्त्री राउतले संविधान दिवसको रुपमा दीपावली मनाउन लागेको भएपनि आफूले नमान्ने बताए । ‘प्रदेश सरकारले निर्णय गरेपनि आफू भने पार्टीले गरेको परिपत्र अनुसार न त खुशीयालीको रुपमा दीपावली मनाउने, न त विरोधमा कालो दिवस नै मनाउने छौं,’ कृषि राज्यमन्त्री यादवले भने, ‘असोज ३ गते संविधान संशोधनको अपरिहार्यता र आवश्यकता विषयको अन्तर्क्रियात्मक कार्यक्रममा सहभागी हुनेछु ।’

गत भदौ ३० गते समाजवादी पार्टीको केन्द्रीय कार्यकारिणी समितिको बैठकबाट अन्तर्क्रिया गर्ने निर्णय गरिएको परिपत्र पार्टीको केन्द्रीय प्रचार विभाग प्रमुख प्रशान्त सिंहले जारी गरेका थिए ।

प्रदेशमा समाजवादी पार्टी (सपा) नेपाल र राष्ट्रिय जनता पार्टी (राजपा) नेपालको साझा गठबन्धन सहितको सरकार छ । संघ सरकारमा सपा सहभागी छ भने राजपा प्रतिपक्षमा छ । सपाबाट सरकारमा सहभागी नेताले संविधान दिवस राष्ट्रिय उत्सवको रुपमा मनाउन थालेको भएपनि प्रदेशमा सरकारको घटक राजपाले ‘कालोदिन’को रुपमा मनाउने भन्दै संविधान दिवसको विरोध गरिरहेको छ ।

प्रदेश सरकारमा राजपाको तर्फबाट नेतृत्व गरिरहेका संसदीय दलका नेता समेत रहेका भौतिक पूर्वाधार मन्त्री जितेन्द्र सोनलले भने, ‘हाम्रो पार्टी राजपाले संविधान दिवस होइन, कालोदिनको रुपमा विरोध गरिरहेकाले म पनि कालो दिवस नै मनाउँछु ।’ संविधान दिवसको उत्सवमा प्रदेश सरकारभित्रै अलग–अलग धार देखिएका छन् ।

राजपाले संविधान दिवसलाई विरोध स्वरूप कालोदिन मनाउन विभिन्न जिल्लामा विरोध जुलुसको नेतृत्व तथा कोणसभाको नेतृत्व गर्न पार्टीका प्रतिनिधिसभा, राष्ट्रियसभा, प्रदेश सभाका सदस्य तथा पार्टीका विभिन्न पदाधिकारीसहित शीर्ष नेतालाई जिम्मेवारी दिएर खटाएको छ ।

प्रदेश सरकारमा रहेका ३ जना मन्त्री र ३ जना राज्यमन्त्रीलाई खटाएको छैन । गत वर्ष मन्त्री र राज्यमन्त्रीलाई पनि विरोध सभाको नेतृत्व गर्न खटाएको थियो ।

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्