लुगा फुकालेर महाकाली नदीमा पौडी खेल्दै भारतबाट दार्चुला प्रवेश

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लखन चौधरी लोकान्तरका लागि सुदूरपश्चिम प्रदेश प्रतिनिधि हुन् । 

सामाजिक सञ्जाल फेसबूकमा सोमवार एउटा तस्वीर भाइरल भइरहेको छ, जसमा शरीरमा लुगा कट्टु मात्रै भएका एक जना पुरुषलाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएका छन् ।

दार्चुला सीमा नाकाको पुल नखोलिएपछि कैयौं नेपाली धार्चुलामा अलपत्र परेका बेला ती युवा शरीरका लुगा फुकालेर महाकाली नदीमा पौडी खुल्दै दार्चुला आए । त्यसपछि उनलाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको छ ।


Advertisement

बैतडीको डिलासैनी गाउँपालिकाका उनी नदीमा पौडी खेलेर दार्चुला पुगेका हुन् । बैतडीको डिलाशैनी गाउँपालिकाका इन्द्रसिंह खाती र धनबहादुर धामी तथा दार्चुलाको मार्मा गाउँपालिकाका रमेशसिंह बिष्ट गरी ३ जना महामाली नदी तरेर नेपाल प्रवेश गरेका छन् ।

दार्चुला जिल्लाको पारी भारतको धार्चुलामा शुक्रवारदेखि नेपाल प्रवेशको बाटो हेरेर बसेका नेपालीलाई प्रशासनले प्रवेश नदिने कडा अडान लिएको छ । गृह मन्त्रालयबाट प्रवेश नदिने आदेश आएपछि जिल्ला प्रशासन कार्यालय दार्चुलाले ‘जो जहाँ छन्, त्यहीँ बस्नू’ भन्दै प्रवेश नदिने भएको हो ।


Advertisement

दार्चुलाका प्रमुख जिल्ला यदुनाथ पौडेलले भने, ‘माथिको आदेश त्यति होे, चाहे नेपाली हुन् वा गैरनेपाली । जो जहाँ छ, त्यहीँ बस्ने व्यवस्था मिलाउनुपर्छ । लकडाउनको पूर्ण पालना गराउने निर्णय भएको छ ।’

भारतका विभिन्न स्थानबाट फर्केका करीब ५०० नेपाली नेपाल प्रवेशको आशामा बसेका थिए । भारतको पिथौरागढका विभिन्न क्षेत्रमा काम गरेर फर्किएका नेपालीहरू धार्चुला सीमासम्म पुगेका छन् । यसअघि दार्चुलाबाट निर्वाचन सांसदले सम्बन्धित स्थानीय तहको क्वारेन्टाइनमा राख्ने गरी व्यवस्था मिलाउने, गाडीको व्यवस्था गर्ने गरी प्रवेशको पहल गर्दै आएका थिए तर सोमवार गृह मन्त्रालयको कडा आदेशपछि नेपाल भित्र्याउने प्रयास विफल भएको छ ।

भारतीय सीमा क्षेत्रमा रहेका नेपालीले प्रवेश पाउनुपर्ने माग राख्दै आइतवारदेखि सरकारविरुद्ध नाराबाजी समेत गरिरहेको दार्चुलाका पत्रकार नरेन्द्र कार्कीले जानकारी दिए । उनका अनुसार शुक्रवारसम्म ३०० जनाको हाराहारीमा फर्केकाको संख्या सोमवारसम्म करीब ५०० पुगेको छ ।

लकडाउनबीच आइतवारसम्ममा सुदूरपश्चिमका विभिन्न सीमा नाका भएर नेपालीहरू लुकीछिपी प्रवेश गरेका थिए । प्रशासनको मिलेमतोमै नेपालीलाई कञ्चनपुरको गड्डाचौकी, कैलालीको त्रिनगर (गौरीफन्टा) सीमा नाकाबाट प्रवेश गराइएको थियो ।

सरकारले सीमा नाका बन्द गरेको सोमवार १ हप्ता पुगेको छ । कोराना भाइरस संक्रमणको रोकथामको लागि भन्दै सीमा नाका बन्द गरिएको छ तर लुकेर आउने र प्रशासनले सुविधासहित भित्र्याउने क्रम निर्वाध रुपमा चल्दै आएको थियो । 

सरकारले गत चैत ११ गते नै गौरीफन्टा नाकामा रोकिएका १ हजार जना भारतबाट फर्केका नेपालीलाई अन्तिम पटकको लागि भन्दै प्रवेश दिएको थियो तर सुदूरपश्चिम प्रदेशस्थित विभिन्न सीमानाका हुँदै भित्रिने क्रम दिनहुँ जारी रहेको र रोग संक्रमणको उच्च जोखिम भएको भन्दै विरोध हुँदै आएको छ ।

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्