विदेशबाट आएकाको तथ्याङ्क सङ्कलन

कोरोना भाइरस सङ्क्रमणको जोखिम बढ्दै गएपछि काभ्रेपलाञ्चोकका स्थानीय तहले विदेशबाट आएकाको तथ्याङ्क सङ्कलन गरेका छन् । केही स्थानीय तहले आफ्ना क्षेत्रमा विदेशबाट घर फर्केकाको विवरण सङ्कलन गरिसकेका छन् भने केहीले गरिरहेका हुन् ।
 
पाँचखाल नपामा बुधबार साँझसम्म ४९ नगरवासी विदशेबाट फर्किएको तथ्याङ्क सङ्कलन गरिएको छ । उनीरुमध्ये १४ भारतबाट फर्किएको पाइएको नगर उपप्रमुख लक्ष्मी दनुवारले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार स्वास्थ्य जाँचपछि १३ लाई घर बाहिर ननिस्कन भनिएको छ भने दुईलाई धुलिखेलस्थित क्वारेन्टाइनमा बस्न पठाइएको छ । 'विदेशबाट फर्किएकालाई घरमै बस्न र कोरोना भाइरसको जस्तै लक्षण देखिए तत्काल स्वास्थ्यचौकी जान भनेका छौँ', दनुवारले भने । 

एक महिनाको अवधिमा बनेपा नपामा ४२ जना विदेशबाट घर फर्केको विवतरण सङ्कलन भएको छ । जसमध्ये एक महिलालाई धुलिखेलस्थित क्वारेन्टाइनमा राखिएको बनेपा नगर उपप्रमुख रेखा दाहालले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार जनप्रतिनिधिको रोहवरमा अन्यको स्वास्थ्य परीक्षण गरी घरबाट ननिस्कन भनिएको छ । 


Advertisement

बनेपा नगरले बुडोलस्थित रेडक्रसको तालिम केन्द्रमा ६५ श्ययाको क्वारेन्टाइन हालै सञ्चालनमा ल्याएको छ । “विदेशबाट फर्किएका नागरिकलाई स्वास्थ्यकर्मीले निगरानी गरिरहेका छन्”, उपप्रमुख दाहालले भने , 'अन्य बिरामीको सङ्ख्या थपिए पोलिटेक्निक स्कूल, चेतना केन्द्र, आइटीपार्क, सामुदायिक विद्यालय तथा होटललाई क्वारेन्टाइन बनाउने योजना बनाएका छौँ ।'

पनौती नगरले पनि हालसम्म १७ विदेशबाट फर्केकाको विवरण सङ्कलन गरेको छ । नगरप्रमुख भीम न्यौपानेले भने , 'उनीहरुको स्वदेश आगमनबारे बुझ्दै घरभित्रै सुरक्षित बस्न र कुनै समस्या आए तत्काल स्वास्थ्य संस्था जान सुझाएका छौँ ।' उनका अनुसार नगरस्थित विपद् व्यवस्थापन समितिको बैठकले ‘फुडबैंक’ सञ्चालन गर्ने निर्णय गरेको छ ।
 
यस्तै, नमोबुद्ध नगरमा हाल २२ विदेशबाट घर फर्किएका छन् । उनीहरुलाई ‘होम क्वारेन्टाइन’मा राखिएको नगरप्रमुख टङ्कप्रसाद शर्माले जानकारी दिए। पछिल्लो समय भारतबाट आएकालाई घरबाट कतै नजान भनिएको र उनीहरुलाई नगर स्वास्थ्यकर्मीले निगरानी गरिरहेको उनले बताए।
     
रोशी गाउँपालिकामा एक महिनाको अविधिमा १२ जना विदेशबाट फर्किएको तथ्याङक छ । उनीहरुलाई कुनै समस्या नदेखिएपछि घरमै बस्न भनिएको बताइएको छ । मण्डनदेउपुर नपा, चौँरीदेउराली गाउँपालिकालगायत स्थानीय तहले विदेशबाट घर फर्केकाको विवरण सङ्कलन गरिरहेको जनाइएको छ । काभ्रेपलाञ्चोकमा छ नपा र सात गाउँपालिका छन् । 
 


Advertisement

कमेन्ट गर्नुहोस्