कोरोनाको त्रासबीच धमाधम काम, चिनियाँसहित १५० मजदुरलाई छैन लकडाउनको आराम

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य लुम्बिनी प्रदेशबाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोना भाइरस संक्रमण रोकथामका लागि देश २ सातादेखि जारी लकडाउनका कारण ठप्प छ ।

तर रुपन्देहीको भैरहवामा निर्माणाधीन राष्ट्रिय गौरवको आयोजना गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल निर्माणको कामलाई कोरोनाले छोएको छैन ।


Advertisement

आयोजनाको काम लकडाउनमा पनि जारी छ । आयोजना प्रमुख प्रवेश अधिकारीले क्याम्पभित्रै बस्ने मजुदरले काम गरिरहेको बताए ।

‘हाम्रो कामलाई कोरोना भाइरसले छोएको छैन,’ अधिकारीले लोकान्तरसँग भने, ‘हामीकहाँ २८ जना चिनियाँ कामदारसहित १५० जना कामदारले काम गरिरहेका छन् । यहाँ काम गर्ने धेरै जना क्याम्पमै बस्ने छन् । २–४ जना नजिकैका छन् । उनीहरू हिँडेर नै आउँछन् । हाम्रो बाहिरी मानिससँग सम्पर्क छैन ।’


Advertisement

विमानस्थलमा पुरानो धावनमार्ग लाइट जडान, टर्मिनल भवनको फिनिसिङ, सेन्ट्रल एसी जडान, टायल लगाउने र तरबारको काम भइरहेको छ । अधिकारीले भने, ‘हामीले प्रमुख जिल्ला अधिकारी महादेव पन्थ र प्रहरी प्रमुखसँग नै समन्वय गरेर काम गरिरहेका हौं । बाहिरबाट सामान ल्याउन गाह्रो छ । आइसकेका सामानको जडान रोकिएको छैन ।’

विमानस्थलका लागि अहिले नदीजन्य पदार्थ (ढुंगा, गिट्टी र बालुवा), हार्डवेयर र समस्या छ । गाडी नचल्दा अहिले ती सामग्रीहरु ल्याउन समस्या छ । हालसम्म विमानस्थल निर्माणको काम ९० प्रतिशत सम्पन्न भएको छ । 

गत डिसेम्बरमा चीनको वुहान शहरबाट फैलिएको कोराना भाइरसका कारण घर गएका धेरै कामदार आउन पाएनन् । चीन गएका जम्मा ७ जना मात्र कामदार फर्किए अन्य आउन पाएनन् । सन् २०१५ बाट निर्माण शुरू भएको विमानस्थल निर्माणको काम पटक–पटक थपेर गत मार्च ३१ सम्म सम्पन्न गर्ने लक्ष्य लिइएको थियो ।

अझै १० प्रतिशत काम कोरोना भाइरसको सन्त्रास हटेर वातावरण सामान्य भएपछि पनि कम्तीमा ३ महिना लाग्ने देखिन्छ । अधिकारीले पनि कोरोनाको अवस्था हेरेर म्याद थप हुने बताए । नाकाबन्दी, भूकम्पले गर्दा निर्माणमा अप्ठ्यारो अवस्थामा पुगेको विमानस्थल तत्कालीन स्व. पर्यटनमन्त्री रवीन्द्र अधिकारीको विशेष पहलपछि गति लिएको थियो । बहालवाला पर्यटनमन्त्री योगेश भट्टराईले पनि समय–समयमा निरीक्षण गरेर विमानस्थल निर्माणमा चासो दिएका छन् । गौतमबुद्ध विमानस्थल निर्माणको लागत ६ अर्ब ८२ करोड रुपैयाँ छ । यो रकम जग्गा अधिग्रहण बाहेकको रकम हो ।

विमानस्थलमा एसियाली विकास बैंक (एडीबी) को ४० दशमलव ५ प्रतिशत ऋण तथा १८ प्रतिशत अनुदान रहेको छ । तत्कालीन प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालाले २०७१ माघ १ गते विमानस्थलको शिलान्यास गरेका थिए । 

विमानस्थलको आन्तरिक खपतका लागि १० मेघावाट सौर्य ऊर्जा निकाल्न करीब १ अर्ब लगानी लाग्ने अनुमान छ ।  सन् २०१४ नोभेम्बर १३ मा ८५ दशमलव ५५७ मिलियन डलरको परियोजना प्राधिकरणले चिनियाँ कम्पनी नर्थवेस्ट सिभिल एभिएसनसँग आईसीबी १ नम्बर परियोजनाका लागि ७८ दशमलव ३ मिलियन डलरमा निर्माण सम्झौता गरेको थियो ।

विमानस्थलमा सौर्य ऊर्जामार्फत १० मेघावाट विद्युत् उत्पादन गर्ने गरी काम अगाडि बढाइएको छ । अधिकारीका अनुसार एडीबीको अनुदानमा सौर्य ऊर्जा जडान गरिने भएको छ । विमानस्थललाई प्रदूषणरहित विमानस्थलको रुपमा विकास गर्ने गरी नेपालमै पहिलो प्रयोगको थालनीका लागि छलफल अगाडि बढाएको अधिकारीले बताए । 

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्