कोरोना विरुद्धको लडाइँमा डा. रुणा झा विश्वका शीर्ष ५ महिलाभित्र, ‘श्रेय सरकारलाई’

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को संक्रमण विरुद्ध विश्वभरका स्वास्थ्यकर्मी अग्रपंक्तिमा लडाइँ लडिरहेका बेला संयुक्त राष्ट्रसंघको यूएन वुमनले विश्वका ५ शीर्ष महिलाको सूचीमा नेपाली डा. रुणा झालाई समेत छनोट गरेको छ ।

नेपालमा कोरोनाको परीक्षणको आधिकारिक मानिने राष्ट्रिय जनस्वास्थ्य प्रयोगशाला टेकुकी निर्देशक डा. झा छनोटमा परेकी हुन् ।


Advertisement

डा. झाको अगुवाइमा ७० जना स्वास्थ्यकर्मी कोरोना परीक्षणमा खटिएका छन् । प्रयोगशालाको नेतृत्व गरिरहेका कारण छनोटमा परेको डा. झाले बताइन् ।

प्रादेशिक प्रयोगशाला जनकपुरमा पोर्टेबल पीसीआर मशिन जडान गर्न जनकपुरधाम आएकी झाले विश्वका महिलाको सूचीमा छनोट हुनु व्यक्तिगत मात्रै नभएर सिंगो देश तथा प्रयोगशालाका सम्पूर्ण टीमको नै उपलब्धि भएको बताइन् ।


Advertisement

‘जनकपुरमा भएकाले सामाजिक सञ्जालबाट ढिलो गरी सूचना पाएकी छु,’ झाले लोकान्तरसँग भनिन्, ‘यस्तो विषम परिस्थितिमा प्रयोगशालको नेतृत्व गर्ने जिम्मेवारी दिएर नेपाल सरकारले मलाई ठूलो सौभाग्य प्रदान गरेकाले यसको श्रेय पनि नेपाल सरकारलाई दिन चाहन्छु ।’

डा. झाले जतिबेला यूएनलाई अन्तर्वार्ता दिएकी थिइन्, त्यतिबेला काठमाडौंको प्रयोगशालामा दैनिक ७० वटा नमूना परीक्षण हुने गर्थ्यो तर हाल प्रत्येक दिन औसतमा ४०० नमूनाको परीक्षण भइरहेको उनले बताइन् । ‘२६ जनवरीबाट कोरोना परीक्षण शुरू गरिएको प्रयोगशालामा शुरूका दिनमा एकदमै कम संख्यामा स्वाबको परीक्षण हुने गर्थ्यो,’ झाले भनिन्, ‘तर बिस्तारै पोजेटिभ संक्रमण बढेसँगै परीक्षणको दायरा समेत बढ्दै गएको छ ।’ 

हाल प्रतिदिन १ हजारसम्म स्वाबको परीक्षण गर्न सक्ने क्षमता प्रयोगशालामा भइसकेको छ । 
 

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्