मिनेन्द्र रिजालको प्रस्ताव – बालुवाटार बैठकको निर्णय प्रधानमन्त्रीले संसदलाई जानकारी गराउने चलन थालौं

फाइल तस्वीर

प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका सांसद एवं पूर्वमन्त्री डा. मीनेन्द्र रिजालले बालुवाटारमा हुने सर्वदलीय बैठकका निर्णय प्रधानमन्त्री या संसदीय व्यवस्था मन्त्रीले संसदमा दिने चलन प्रारम्भ गर्न माग गरेका छन् ।

बुधवार बसेको प्रतिनिधि सभा बैठकको शून्य समयमा सांसद रिजालले संक्रमणकाल सकिएर राजनीतिक स्थायीत्व कायम भइसकेकोले यस्तो चलन चलाएमा संसदीय सार्वभौमिकता कायम रहने बताए ।


Advertisement

‘प्रधानमन्त्रीज्युले हिजो बोलाउनु भएको सर्वदलीय बैठकले संविधान संशोधन प्रस्ताव सबै दलको सहमतिमा छिटो पारित गर्ने निर्णय भएको सुन्यौं,’ उनले भने, ‘खुसी लाग्यो, हाम्रो कर्तव्य पनि हो । अहिलेसम्म यस्ता बैठकको निष्कर्ष नेताले सम्बन्धित दललाई दिने थियो । डाक्टर रिजालले भने, ‘अब हामी राजनीतिक संक्रमणमा छैनौं, संविधान सम्मत राजनीतिक अभ्यास र परम्परा स्थापित गर्दैछौं । यस्ता बैठक, विशेषत संसदीय गतिविधिसँग सम्बन्धित बैठकका निष्कर्ष सरकारको तर्फबाट प्रधानमन्त्री या संसदीय मन्त्रीले दिने परम्परा शुरू गरौँ ।’

उनले यसो गर्नाले छलफल र निष्कर्ष प्रत्यक्ष प्रसारणमार्फत र संसदीय अभिलेखमार्फत आज र चीर कालसम्म नागरिकको जानकारीका रहने बताए । ‘संसदीय उत्तरदायित्व सुनिश्चित हुनेछ, संसदको मर्म र भाव यही हो संसदीय सार्वभौमिकता पनि यही हो,’ उनले भने ।


Advertisement

रिजालले संसदीय उत्तरदायित्वको लागि यो व्यवस्था शुरु गर्न सभामुख र प्रधानमन्त्रीको ध्यानाकर्षण गराए । ‘सभामुख महोदय र प्रधानमन्त्रीज्यूलाई नम्रतापूर्वक तर गम्भीर रुपमा यो चलन आरम्भ गर्न अनुरोध चाहन्छु,’ उनले भने ।

 

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्