भक्तपुरमा कोभिड अस्पताल सञ्चालन हुने

प्रतिकात्मक तस्वीर

भक्तपुर अस्पतालमा निर्माण भएको नयाँ भवनमा कोभिड अस्पताल सञ्चालन हुने भएको छ । 

कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) बाट संक्रमित बिरामीको उपचारका लागि स्वास्थ्य मन्त्रालयले शहरी विकास तथा भवन निर्माण विभागमार्फत भक्तपुर अस्पतालमा निर्माण गरिएको नयाँ भवनमा सो अस्पताल सञ्चालनमा आउने अस्पताल व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष मिलन सुवालले जानकारी दिए ।


Advertisement

अन्तर्राष्ट्रिय विकास विभाग (डीएफआईडी) को सहयोगमा निर्माण भएको सो भवन मन्त्रालय र शहरी विकास तथा भवन निर्माण विभागले संयुक्त रुपमा शुक्रवार अस्पताललाई हस्तान्तरण गरेको छ । १ करोड ८९ लाख १२ हजार ३१० रुपैयाँको लागतमा निर्माण भएको सो भवनमा कोभिड अस्पताल छिट्टै सञ्चालन हुने अध्यक्ष सुवालले बताए ।

शुरूमा अस्पतालको पुरानो भवनलाई रेक्टोफिटिङ गरी भूकम्प प्रतिरोधी बनाउने र यहाँ रहेका फर्निचर, स्वास्थ्य सामग्री, शय्या, बिरामी अन्यत्र सार्नुपर्ने भएकाले अस्पताल परिसरभित्र एक अस्थायी संरचना निर्माण गर्न शुरू गरिएको अवस्थामा कोभिडको प्रकोप शुरू भएसँगै यसैलाई कोभिड उपचार गर्ने गरी भवन तयार पारिएको हो । रेक्टोफिटिङ गर्ने आयोजना अन्तर्गत भवन खाली गरी फर्निचर, स्वास्थ्य सामग्री, शय्या, बिरामी राख्नका लागि अस्थायी संरचना निर्माण गर्ने क्रममा कोरोनाको प्रकोप आएपछि सरकारले भक्तपुर अस्पताललाई कोभिड उपचार केन्द्र घोषणा गरेपछि यो भवनलाई कोभिड उपचार भवनका रुपमा प्रयोग गर्ने गरी निर्माण भएको छ ।


Advertisement

अस्पतालको मेडिकल सुपरिन्टेन्डन्ट डा. सुमित्रा गौतमले ४८४ वर्गमिटरमा फैलिएको भवनमा ६ शय्याको आईसीयू, ६ शय्याको एनआईसीयू, २० शय्याको वार्ड, २ आइसोलेसन वार्ड, शौचालय, मेडिकल स्टोरलगायत उपचारका अन्य कार्य सञ्चालनमा हुने जानकारी दिए ।

निर्माणसम्पन्न भएको भवनमा तत्कालै फर्निचर, शय्यालगायत आवश्यक सामग्रीको व्यवस्थापन गरी अबको केही दिनमै यो भवनमा बिरामी राख्ने गरी सञ्चालनमा ल्याउने उनको भनाइ छ । ‘कोभिड भवन निर्माण सम्पन्न भएको छ, भवनका लागि आवश्यक श्यया, ओछ्याउन म्याट, फर्निचर लगायतका सामग्रीको जोहो गरी बिरामीका लागि आवश्यक सामान राख्दैछौं, स्वास्थ्य मन्त्रालयले चिकित्सिकको टोली पठाउने भएको छ, अब तत्काल यहीबाट कोभिडको उपचार शुरू गर्छौं,’ उनले भने ।

लकडाउन लम्बिएपछि ठेकेदारले रोकेको उक्त भवन निर्माण सम्पन्न गर्न नेपाली सेना वीरदल गण सूर्यविनायकका गणपति एवं कर्णेल शिव पौडेलले निकै सहयोग गरेको मेसु डा. गौतमले बताए । कोभिड भवन छिटो निर्माण गर्न कर्णेल पौडेलसँगै जिल्ला समन्वय समिति भक्तपुरका प्रमुख नवराज गेलाल, प्रमुख जिल्ला अधिकारी हुमकला पाण्डे, प्रहरी परिसर भक्तपुरका प्रहरी उपरीक्षक सविन प्रधान, सशस्त्र प्रहरी दुवाकोटका प्रहरी उपरीक्षक विश्वप्रसाद भट्टराई, अस्पतालका स्वयंसेवक आरएनए ग्रूपका अरुण सैंजू सहितको टोलीको अथक प्रयासले अस्पताल भवन छिटो निर्माण सम्पन्न भई कोरोना संक्रमितको उपचार छिटो गर्न सकिने अवस्थामा पुगेको अस्पतालले जनाएको छ । – रमेश गिरी/रासस 

कमेन्ट गर्नुहोस्