कोरोना महामारीः सुरक्षा उपाय अपनाउन बुटवल उपमहानगरको आह्वान

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य प्रदेश नम्बर ५ बाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

बुटवल उपमहानगरपालिकाले काेराेना महामारीविरुद्धको स्व:नियम र सामाजिक अभियानलाई पालना गर्दै सुरक्षाका सबै उपाय अपनाउन आग्रह गरेको छ।

उपमहानगरपालिकाले सार्वजनिक अपिलमार्फत र प्रमुखको नेतृत्वमा आफैँ अनुगमन गर्दै यस्तो आग्रह गरेको हो। 


Advertisement

विश्वव्यापी महामारीको रोकथामका लागि अहिलेसम्म औषधिसमेत पत्ता नलागेकाले विज्ञहरुले पनि भाैतिक दूरीसहित स्व:नियममा बस्न जरुरी रहेकोमा जोड दिँदै आएका छन्।

अत्यावश्यक काम परेपनि पूर्ण सुरक्षाको प्रवन्धसहित घरबाट निस्किन र भाैतिक दूरी कायम राख्न भन्दै उपमहानगरका मेयर  शिवराज सुवेदी अनुगमनमा खटिने गरेका छन्।


Advertisement

प्रदेशको अस्थायी मुकाम भएको, प्रदेश सरकारका मन्त्रालय, प्रादेशिक अस्पताल, कोरोना विशेष अस्पताल र आइसोलेशन सेन्टरसमेत यहीँ छ। यी संवेदनशील र अत्यावश्यक काम परिरहने क्षेत्र पनि हुन्। बुटवलले प्रदेशमै पहिलो कोरोना विशेष अस्पताल, क्वारेन्टाइन र आइसोलेशन सेन्टर निर्माण गरेको थियो।

यस्तै बुटवलले क्वारेन्टाइनमा रहेकालाई योगा अभ्याससमेत गराउँदै आएको छ। बुटवल–१२, तामनगरमा रहेको क्वारेन्टाइन र कान्ति माविमा रहेको क्वारेन्टाइनमा रहेकालाई योगाका जानकारमार्फत योगा, ध्यान र विभिन्न आसनको अभ्यास गराइएको हो। 

यस्तै बैंक तथा वित्तीय संस्थाका विभिन्न तहका कार्यालयदेखि संसदसमेत यहीँ रहेको र दुई प्रमुख राजमार्गसमेत यहीँबाट जाने भएकाले बुटवलमा मानिसको आवागमन धेरै छ। उपमहानगरले समय तालिका नै निर्धारण गरेर सुरक्षित तरिकाले मात्रै त्यस्ता पशल तथा सञ्चालन गर्न आग्रह गर्दै आएको छ। 

अत्यावश्यक काम परेर हिँडडुल गर्नैपर्ने अवस्थाका मानिसलाई पनि कसरी सुरक्षित राख्ने र उपभोक्ताको जीउधन तथा स्वास्थ्यलाई पनि कसरी सुरक्षित राख्ने भन्ने उद्देश्यले बुटवलले नियमित अनुगमन गरेको प्रमुख सुवेदीको भनाइ छ।

उनले यहाँका किसानले उत्पादन गरेको तरकारीलाई सम्बन्धित वडा कार्यालयको सिफारिसमा उपभोक्ताको घरघरमा विक्री वितरण गर्न पाउनेगरी व्यवस्थासमेत मिलाएको छ। 

बुटवलले कृषिलाई प्रवद्र्धन गर्ने, किसानालाई प्रोत्साहन गर्ने र उपभोक्ताको स्वास्थ्यलाईसमेत विशेष चासो दिएर संवेदनशीलता देखाएको भन्दै उपभोक्ता अधिकारकर्मीले पनि सराहना गरेका छन्। उपभोक्ता हीत संरक्षण मञ्च प्रदेश ५ का सचिव दुर्गा गौतमले महामारीका बेलामा हुन सक्ने सानो–सानो जोखिमलाई पनि मध्यनजर गरेर सावधानी अपनाउन जरुरी रहेका बेलामा बुटवलले उदाहरणीय काम गरेको प्रतिक्रिया दिए। 

‘एकातिर पूर्व–पश्चिम र उत्तर–दक्षिण सडक सञ्जाल, अस्पताल र औषधी पसलहरु, वित्तीय संघसंस्थाहरु, खाद्यान्न, दुध, तरकारीलगायत होलसेल पसलहरु, केन्द्र प्रदेश र स्थानीय सरकारका कार्यालयहरुलगायत अत्यावश्यक सेवालाई सञ्चालन गर्नुपर्ने छ’ उपमहानगरका प्रवक्ता रामप्रसाद रेग्मीले जारी गरेको सार्वजनिक अपिलमा भनिएको छ–‘बुटवलले नै समग्र प्रदेशको अभिभावकत्व निर्वाह गर्ने र लकडाउनको पालना गर्दै नगरका नागरिकको सुरक्षाको समेत प्रबन्ध मिलाउनुपर्ने छ । यसैले सबैले स्वनियम पालना गरौं र गर्न लगाऔं ।’ 
 

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्