अमेरिकाले निहुँ खोज्न थालेपछि चीनतर्फ ढल्कँदै युरोप

७० वर्षभन्दा बढी समय पराआन्ध्रीय साझेदारी (ट्रान्सएटलान्टिक अलायन्स) युरोपको स्थिरताका लागि जिम्मेवार थियो र अमेरिकाको नेतृत्वमा रहेको पश्चिमी व्यवस्थाको मूल्यमान्यतालाई यसले बल दिएको थियो । सन् २०२० मा आइपुग्दा आन्ध्र महासागरको दुवैतर्फ यस साझेदारीका विषयामा प्रश्न उठ्न थालेको पाइन्छ । 

अघिल्लो साता युरोपेली संघले अमेरिकालाई सुरक्षित मुलुकको सूचीमा राख्न अस्वीकार गरेको थियो । अर्थात् अमेरिकी यात्रीहरू युरोपेली संघका सदस्य मुलुकमा निकै लामो समयसम्म पनि आउन पाउने छैनन् किनकि अमेरिकामा कोरोनाभाइरस संक्रमणको दर अत्यन्तै उच्च छ । सुरक्षित देशको सूचीमा चीन चाहिँ परेको छ । 


Advertisement

युरोपेली संघका अधिकारीहरू यो राजनीतिक निर्णय नभएको र महामारीगत प्रमाणमा आधारित रहेको बताउँछन् । यसो भन्दा डोनल्ड ट्रम्प नरिसाउलान् भन्ने उनीहरूको सोच हो । 

यो एउटा घटनाले पराआन्ध्रीय सम्बन्धमा फाटो ल्याएको भन्दा गफ दिएको जस्तो देखिएला तर अहिलेको भूराजनीतिक परिदृश्यमा यसलाई राखेर हेर्नुपर्छ । वाशिङटनले युरोपेली मामिलामा आजकल कम ध्यान दिन थालेको छ । अनि युरोपेली मुलुकहरू अमेरिकाबाट थप बढी कूटनीतिक स्वायत्तता खोजिरहेका छन् । 


Advertisement

युरोपेली संघले आफूलाई अमेरिकाबाट टाढा राख्नका लागि चीनसँग निकट सम्बन्ध बनाएर उसलाई रणनीतिक तथा आर्थिक साझेदार बनाउनु उपयुक्त हुने ठानेको छ । अमेरिकासँगको सम्बन्धलाई सन्तुलित बनाउनका लागि उसप्रतिको निर्भरता घटाएर चीनसँग सम्बन्ध बढाउन खोजिरहेको हो । 

विगत केही वर्षयता ट्रम्पले सबै अन्तर्राष्ट्रिय साझेदारीहरू भत्काइरहँदा युरोपेली संघ तिनमा दृढ रह्यो । पेरिस जलवायु सम्झौता, इरान आणविक सम्झौता, ५जी लगायतमा अमेरिकालाई छोडेर युरोपेली संघ चीनतर्फ ढल्किएको देखिन्छ । युरोप र अमेरिकाबीच गहिरो सम्बन्ध भए पनि युरोप अहिले चीनसँग मित्रवत सम्बन्ध राखिरहेको छ । 

एक युरोपेली अधिकारीले नाम नखुलाउने शर्तमा भनेअनुसार, अमेरिकाका पूर्वराष्ट्रपति बाराक ओबामाको शासनकै युरोप भूराजनीतिक प्राथमिकताबाट हटेको हो । 

‘ओबामाले युरोपबाट प्राथमिकता हटाएर र चीन तथा एसियातिर सारेका हुन्,’ उनले भने । 

विगत चार वर्षमा अमेरिका र युरोपबीचको साझेदारी धरापमा रहेको अनि ट्रम्प पुनः राष्ट्रपति बने भने यो झनै चर्किएर जाने धेरै विश्लेषकको मत छ । ‘ट्रम्पले युरोपेली संघ, विशेषगरी जर्मनी, लाई आर्थिक तथा व्यापारिक शत्रु मान्ने गरेका छन् । उनले दोस्रो कार्यकाल चलाउन पाए भने तनाव झन् चर्किनेछ,’ अस्ट्रियन इन्स्टिच्युट फर युरोपीयन यान्ड सेक्युरिटी पोलिसीकी भेलिना चाकारोभा बताउँछिन् । 

यसो भन्दैमा अमेरिका र युरोप पूरै कित्ताकाट गर्छन् भन्ने हैन तर यी दुई मिलेर पश्चिमी विश्वव्यवस्था कायम गरेको विगत चाहिँ अब भत्किने देखिएको छ । 
 

सीएनएनबाट
 

एजेन्सी
एजेन्सी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्