नेकपाको कलह शान्त, नाटकीय ढंगबाट टर्‍यो पार्टी फुटको खतरा

पार्टी एकढिक्का राख्ने पहल गरिरहेका दोस्रो पुस्ताका नेता भन्छन् - हाम्रो मेहेनेतले काम गर्‍यो

ईश्वर अर्याल
ईश्वर अर्याल

पत्रकार अर्याल लोकान्तरका लागि राजनीति र समसामयिक घटनाक्रमका विषयमा रिपोर्टिङ गर्छन् ।

सत्तारूढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)भित्र शक्तिसंघर्षका कारण उत्पन्न फुटको अवस्था तत्कालका लागि टरेको छ । शनिवार आफ्नो गृहजिल्ला चितवन पुगेर अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले हतारमा निर्णय गरेर फुर्सदमा पछुताउने स्थिति नआओस् भन्नेमा आफू सचेत रहेको बताएका थिए ।

बाढी पहिरोको अवस्था अवलोकन गर्न चितवन पुगेका प्रचण्डले भने, ‘मैले हतार गर्न खोजेको भए अर्को दुर्घटना वा के हुन्थ्यो म अहिले भन्न सक्दिनँ । कुनै न कुनै समझदारी, सहमतिबाट हल निस्कन्छ । पछिल्लो पटक अर्का अध्यक्षसँग भएका कुराहरुको संकेत पनि हल गर्नुपर्छ भन्नेतिर नै छ ।’


Advertisement

अध्यक्ष प्रचण्डको यस वक्तव्यसँगै नेकपाभित्रको फुट तत्कालका लागि टरेको बुझ्न सकिन्छ । अर्का अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले पनि शुक्रवार राष्ट्रको नाममा सम्बोधन गर्दै राजनीतिक दलभित्र हुने विवाद र बहस आन्तरिक भएकाले निष्कर्षमा पुर्याउने जिम्मा नेताहरूको नै हुने भन्दै सहमतितर्फ संकेत गरेका थिए ।

वर्षाका कारण देशका विभिन्न ठाउँहरूमा आइपरेका प्राकृतिक विपत्तिमा ध्यान केन्द्रित गर्दै राष्ट्रका नाममा सम्बोधन गरेका प्रधानमन्त्री ओलीले पार्टीभित्रको आन्तरिक संघर्षका बारेमा कडाइका साथ वक्तव्य दिने अनुमान गरिएको थियो ।

उक्त अनुमानविपरित ओलीले भने, ‘पार्टीभित्र हुने यस्ता बहस, छलफल र विमतिहरू तिनका नितान्त आन्तरिक र कतिपय अवस्थामा नियमित प्रक्रिया पनि हुन् । यस्ता विषयहरू सम्बन्धित दल र तिनका नेताहरूले आपसी छलफलबाटै टुंग्याउनेछन् । यसका लागि धैर्यता र संयम आवश्यक हुन्छ ।’

केही दिन अघिसम्म नितान्त विपरित ध्रुवमा उभिएका अध्यक्षद्वय ओली र प्रचण्डले पार्टीको आन्तरिक विवादमाथि दिएको प्रतिक्रिया एउटै देखिएको छ । दुवै अध्यक्षमा आएको नाटकीय परिवर्तन पछाडिको ‘फ्याक्टर’ भने अहिलेसम्म सार्वजनिक भएको छैन ।

गत असार १० गतेबाट शुरू भएको नेकपा स्थायी कमिटीको पाचौं बैठकमा बहुसंख्यक स्थायी कमिटीका सदस्यहरूले ओलीको राजीनामा माग गरेका थिए । वरिष्ठ नेताद्वय झलनाथ खनाल र माधवकुमार नेपाललाई साथमा लिएर प्रचण्डले ओलीको राजीनामाबाट टसको मस नहुने अडानमा थिए ।

नेकपाभित्रको शक्तिसंघर्षले नाटकीय मोड लिएर सुखद अवतरण गर्नमा दोस्रो पुस्ताका नेताहरूको पनि हात रहेको छ । स्थायी कमिटी सदस्यसमेत रहेका कृषिमन्त्री घनश्याम भुसालको पहलमा दोस्रो पुस्ताका नेताहरू बारम्बार छलफलमा जुटेका थिए । उनीहरूले पार्टी फुट कुनै पनि हालतमा क्षम्य नहुने भन्दै शीर्ष नेताहरूलाई सहमतिका साथ संकट टार्न पटक पटक आग्रह गरेका थिए ।

दुवै अध्यक्षनिकट नेताहरूले तत्कालका लागि पार्टी विभाजनबाट जोगिएको भन्दै खुसी प्रकट गरेका छन् । कतिपय स्थायी कमिटी सदस्यहरूले सामाजिक सञ्जाल फेसबुक र ट्वीटरमार्फत पार्टीको विवाद सहमतिका साथ हल भएकोतर्फ संकेत गर्दै विभिन्न सन्देशहरू दिने गरेका थिए ।

प्रदेश ५ का मुख्यमन्त्री तथा स्थायी कमिटी सदस्य शंकर पोखरेलले शुक्रवार साँझ फेसबूकमा लेखेका थिए, ‘पार्टी एकताको चुड्न लागेको डोरी अध्यक्षद्वयले जोड्ने र त्यसमा अन्य सबै कमरेडहरुको सकारात्मक साथ सहयोग रहने विश्वासका साथ म आजै कार्यक्षेत्रमा(वुटवल) फर्किएको छु । पार्टी एकतालाई दुर्घटनामा पर्नबाट जोगाउँदै संवादको प्रक्रियालाई अघि बढाउन भूमिका खेल्नु हुने सबै धन्यवादको पात्र हुनुहुन्छ ।’

नेकपामा दुई अध्यक्षबीच सहमति भइसकेको सन्देश पोखरेलले शुक्रवार नै फेसबूकमार्फत दिइसकेका थिए । पोखरेल स्थायी कमिटी बैठक शुरू हुनुभन्दा अघिदेखि राजधानी आएर नेकपाभित्रको संकट समाधानका लागि पहल गर्ने नेता हुन् ।

विवाद समाधानका लागि डटेर लागिपरेका प्रचण्डनिकट मानिने स्थायी कमिटी सदस्य जनार्दन शर्मा प्रभाकरले शुक्रवार बिहान एक ट्वीट लेखेर पार्टीको संकट टरेको सन्देश दिएका थिए । ‘आज फेरि अध्यारो पन्छिएर बिहानी झुल्किएको छ । पार्टीभित्रको किचलो अन्धकारसँगै भुलिदिँउ । अतिवृष्टि र कोरोनाको महामारीको विपद्बाट पार पाउन नयाँ सिराबाट काम थालौं, शुभ प्रभात,’ उनले लेखेका थिए ।

प्रधानमन्त्री ओलीले अध्यक्ष या प्रधानमन्त्रीबाट कुनै पनि हालतमा राजीनामा नदिने बरू पार्टी फुटाएर जाने अडान लिएपछि प्रचण्ड-माधव समूह पार्टी विभाजनले कम्युनिस्ट आन्दोलनलाई नै ठूलो धक्का पर्ने भन्दै बरू समय लिएर सहमति नै खोज्नुपर्ने निष्कर्षमा पुगेको थियो ।

दुईअध्यक्षबीच के सहमति भयो भन्ने विषय बाहिर आइसकेको छैन तर ओलीको राजीनामा लाई बटमलाइन मान्दै आएको प्रचण्ड-नेपाल समूह गत मङ्सिर ४ गते दुई अध्यक्षबीच भएको कार्यविभाजनलाई थप व्याख्या गरेर अघि जान सहमत भएको विभिन्न स्रोतहरूले दाबी गरेका छन् ।

अध्यक्षद्वयका हिजो र आजका वक्तव्यहरू दुर्घटना टार्ने खालको भएको भन्दै नेकपाका कतिपय स्थायी कमिटी सदस्यहरू खुसी भएका छन् । पार्टी विभाजनतिर नलैजान खबरदारी गरिरहेका एक स्थायी कमिटी सदस्यले लोकान्तरसँग भने, ‘हाम्रो मेहेनेतले रंग ल्याएको छ । पार्टी विभाजन तत्कालका लागि टर्यो भन्दा हुन्छ ।’

 

ईश्वर अर्याल
ईश्वर अर्याल

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्