मंसिरभित्रै कञ्चनपुरका सबै विद्यालय सञ्चालनमा आउने

कञ्चनपुरका स्थानीय तह लामो समयदेखि कोरोना प्रभावका कारण बन्द रहेका विद्यालय सञ्चालनको तयारीमा जुटेका छन् । नेपाल सरकारले विद्यालय सञ्चालनको अनुमति स्थानीय तहलाई दिए पछि स्थानीय तहले पनि स्वास्थ्य मापदण्ड अपनाउँदै विद्यालय सञ्चालन गर्ने निर्णय गर्न थालेका छन् ।

विद्यालय सञ्चालन गर्ने उद्देश्यले कञ्चनपुरको महेन्द्रनगरस्थित ग्लोबल एकेडेमीले दुई दिनअघि अभिभावक भेला डाक्यो । गत चैत महिनायता बन्द रहेका विद्यालय सञ्चालनमा ल्याउन स्थानीय तहले अभिभावकको राय संकलन गर्न भने बमोजिम ग्लोबलले आयोजना गरेको भेलामा अभिभावकका मिश्रित सुझाव आए ।


Advertisement

यहाँको भीमदत्त नगरपालिकाले विद्यालय सञ्चालनका निजी तथा सामुदायिक विद्यालयलाई आग्रह गरेपछि विद्यालय सञ्चालक र व्यवस्थापन समिति अभिभावकको राय लिन व्यस्त छन् । 

भेलामा अधिकांश अभिभावकले विद्यालयमा बालबालिकाको भौतिक दूरी कायम, स्वास्थ्य सर्तकता लगायतका मापदण्ड अपनाएर दिनमा दुई पालोमा सञ्चालन गर्न राय दिएपछि नगरपालिकालाई निर्णयसहितको पत्र पठाएको ग्लोबल एकेडेमीका प्रिन्सिपल सुरेन्द्र ओझाले बताए । 


Advertisement

‘अभिभावक भेलाको निर्णय, आवश्यक व्यवस्थापन र शिक्षकलगायतका सबै व्यवस्थापनसहितको निर्णय कपी हामीले नगरपालिकामा पठाएका छौं’, प्रिन्सिपल ओझाले भने, ‘नगरपालिकाले केही दिनभित्र विद्यालय सञ्चालनका लागि पत्राचार गर्ने भनेको छ ।’ विद्यालयमा भौतिक दूरी, मास्क, स्यानिटाइजर लगायतका व्यवस्थापन गरेर मात्रै अध्यापन गराउने बताए । 

त्यसैगरी भीमदत्त–१३ बडैपुरमा रहेको बाल विद्या निकेतनले सरकारले तोकेका स्वास्थ्यसम्बन्धी मापदण्ड पालना गरेर सञ्चालन गरिरहेको छ ।

‘हामीकहाँ अहिले २५ प्रतिशत मात्रै विद्यार्थी अध्ययनरत छन्’, बाल विद्या निकेतनका प्रिन्सिपल कृष्ण साउदले भने, ‘हामीले अभिभावकको भेलाबाट सहमति लिएर स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेर कक्षा सञ्चालन गरेका हौं ।’

उनले सामाजिक दूरी कायम र नियमित विद्यार्थीको तापक्रम मापन, मास्क अनिवार्य र दैनिक विद्यालयमा साबुन पानीले हात धुने व्यवस्थासमेत मिलाइएको जानकारी दिए । 

शिक्षा विकास तथा समन्वय एकाइ कञ्चनपुरका प्रमुख भरत बाबु सुवेदीले विद्यालय सञ्चालन कार्य ढाँचा, २०७७ अनुसार पालिकाबाट स्वीकृति लिएर विद्यालय सञ्चालन गर्न सकिने शिक्षा मन्त्रालयबाट निर्देशिका जारी भएको बताए । 

‘निर्देशिकामा विभिन्न सातवटा विकल्प छन्’, उनले भने, ‘त्यसमा उपयुक्त विकल्प छानेर सञ्चालन गर्नुपरे सम्बन्धित पालिकामा स्वीकृति लिनुपर्ने भनिएको छ ।’

उनले आइतबार जिल्ला विपद् व्यवस्थापन समितिले पनि विद्यालय सञ्चालन कार्य ढाँचा, २०७७ अनुसार पालिकाको सहमति लिई उपयुक्त विकल्पमा कक्षा सञ्चालन गर्न सक्ने निर्णय गरेको बताए । 

कञ्चनपुरमा पछिल्लो केही समय यता विद्यालय सञ्चालनमा आउने क्रम जारी रहेको सुवेदीले जानकारी दिए । यहाँ २४९ निजी  र २६१ सामुदायिक विद्यालय छन् । कञ्चनपुरको वेदकोट नगरपालिकाका प्रमुख अशोक कुमार चन्दले पालिकाभित्र विद्यालय सञ्चालनको तयारी भइरहेको जानकारी दिए । 

उनले आजदेखि कक्षा ९ देखि १२ सम्म र मंसिर २१ गतेदेखि सबै विद्यालय सञ्चालनमा ल्याउने तयारी रहेको जानकारी दिए । ‘आजसम्म विद्यालयलाई कुन विधि र विकल्पबाट सञ्चालनमा ल्याउने भनेर अभिभावक भेला, जनप्रतिनिधि र संघ–संस्थाको रायसहित निर्णय लिएर आउन भनेका छौं’, चन्दले भने । 

वेदकोट नगरपालिकाले विद्यालयमा स्यानिटाइजर र स्वास्थ्य सामग्रीको व्यवस्था गर्ने चन्दको भनाइ छ ।

कमेन्ट गर्नुहोस्