माधवकुमार नेपालको क्षेत्रका मतदाता भन्छन् : धूलोले उम्मेदवार चिन्दैनौं कि ! (भिडियोसहित)

अर्घेलो थापा
अर्घेलो थापा

अर्घेलो लोकान्तरका कला संवाददाता हुन् । 

काठमाडौं, ४ मंसिर –पहिलो र दोस्रो गरी दुई चरणमा सम्पन्न हुन लागेको चुनावमा देशभर चुनावी सरगर्मी तातिए पनि काठमाडौंका भित्री स्थानमा भने चुनावले खासै छोएको छैन । चावहिलदेखि घण्टौंको सवारी यात्रामा पुगिने साँखु पुग्ने बाटो पूरै धुलाम्मे थियो । चावहिल–साँखु रुटमा यात्रुले कष्टकर यात्रा त गरिरहेका छन् नै । धूलोले यात्रुलाई उत्तिकै सास्ती दिइरहेको छ ।


बुङ्बुङ्ती उडिरहेको धूलोमा स्थानीयवासीझैं धूलोको पछिपछि मोटरसाइकलमा पार्टीका झण्डासहित बाटोमा कुदिरहेका थिए स्थानीय प्रतिनिधि । काठमाडौं – २ बाट एमालेका उम्मेदवार पूर्वप्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपाल र नेपाली कांग्रेसका उम्मेदवार दीपक कुइँकेलले उम्मेदवारी दिएका छन् । तर नेपाल र कुइँकेल साँखु आसपासका गाउँमा अझै भोट माग्न नपुगेको स्थानीयवासीले बताए ।


Advertisement


उक्त क्षेत्रमा भूकम्पको बेलामा पनि कुनै नेता राहतका लागि नआएको साँखुका स्थानीय मतदाताले बताए । बाटो निर्माण प्रक्रियामा भएकाले अहिले गाउँलेले धेरै धूलोको समस्या बेहोर्नुपरेको छ ।


साँखुका स्थानीयवासी रामबहादुर थापाले पहिले जिताएर पठाएका उम्मेदवारले यो क्षेत्रका लागि खासै केही नगरे पनि भूकम्पका बेला उक्त क्षेत्रका नेता माधवकुमार नेपालले केही सहयोग गरेको बताए । ‘हुन त नेताले यो क्षेत्रका लागि खासै केही गरेका छैनन् तर आश्वासन बाँडेकै हुन्छन्, बरु माधवकुमार नेपालले केही आश्वासन पूरा गरेका छन् ।’, उनले सुनाए ।


Advertisement


तर, साँखु खुलाल्टारका कुमार विकले भने नेताको कारणले आफूहरुले कुनै सहयोग नपाएको बताए । ‘पहुँच हुनेले पाए, पहुँच नहुनेले त राहत पनि पाएनन्, नेताको काम चुनावअघि आश्वासन बाँड्ने मात्र त हो नि’, धारामा पानी थाप्दै गर्दा भेटिएका विकले थपे, ‘बरु धूलोले हैरान गरिरहेको छ, हामीलाई त सास फेर्न पनि गाह्रो भइसकेको छ, पाँच वर्षमा सक्ने भनेको बाटो समयमै सकिन्छ भन्ने पनि लाग्दैन ।’

साँखुका चन्द्रबहादुर श्रेष्ठले आफ्नो क्षेत्रमा अहिले बिस्तारै विकास हुँदै गएको बताए । ‘भूकम्पको बेलामा नेताले एउटै पाललाई पनि चार टुक्रा पारेर बाँडे, अझ यही क्षेत्रबाट जितेर गएका कति उम्मेदवार त फर्केर पनि आएनन्’, उनले थपे, ‘अहिले पनि कोही भोट माग्न आएका छैनन् ।’


ठूला मुख्य दल वाम गठबन्धनका माधवकुमार नेपाल र दीपक कुइँकेलबीच प्रतिस्पर्धा हुने देखिए पनि राप्रपा नेपालका उम्मेदवारले साँघुको बजारमा चुनावी झण्डा राखेका छन् । यद्यपि अन्य पार्टीका झण्डा भने बाटोमा गुड्ने केही मोटरसाइकल र गाडीमा मात्र देखिन्थे ।


भूकम्पले घर भत्काएर टहरोमा बस्दै आएकी सुनिता तामाङले आफ्नो परिवारले घर बनाउन नसकेको र नेताप्रनि पनि कुनै आशा नभएको बताइन् । उनले आफ्नो मताधिकार प्रयोग गर्नमा पनि खासै रुचि नभएको बताइन् । ‘भोट त माग्न आउलान् नि, तर अहिलेसम्म चहलपहल छैन ।’, उनले सुनाइन् ।


साँखुका विष्णु पोखरलले केही उम्मेदवारले जितेपछि जनतासँग आएर साक्षात्कार गर्ने गरे पनि केही नेता भने फर्केर नआएको बताए । ‘यो क्षेत्रमा जितेका उम्मेदवार पनि छन्, हारेका पनि छन्’, उनले भने, ‘जितेर यो क्षेत्रमा फर्केर नआउने उम्मेदवारलाई जनताले पक्कै चिनेका होलान् ।’


काठमाडौंको प्रायः क्षेत्रमा धूलोले जनतालाई अत्याएको त छ नै । चावहिलदेखि साँघुसम्मको पूरै बाटो उत्तिकै धुलाम्मे बनेको छ । जनतालाई धूलोले गर्दा निकै सास्ती खेप्नुपरेको स्थानीय बताउँछन् । उम्मेदवार भोट माग्न आउने क्रम बाँकी रहँदा स्थानीय मतदाताहरुले भने उम्मेदवारप्रति व्यङ्ग्य गर्दै भन्छन्, ‘यो क्षेत्रमा धूलो यति उड्छ कि, हामीले त उम्मेदवार आए पनि चिन्दैनौं होला ।’

कमेन्ट गर्नुहोस्