ओली राजमा लुकाइएका ‘नामुद गुण्डा’ बादशाह : कपिलवस्तुमा त्रास, नेकपाकै संरक्षण !

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

प्रकाश आचार्य लोकान्तरका लागि ५ नम्बर प्रदेशका प्रतिनिधि हुन् ।

बुटवल – प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सुशासनका थुप्रै वाचा र प्रतिवद्धता सुनाउँछन् । सुशासन स्थापित गर्नु सरकारको मुख्य जिम्मेवारी पनि हो ।

शान्ति सुरक्षा र फौजदारी अपराध नियन्त्रणको जिम्मेवारी लिएको संघीय सरकारको राजधानी काठमाडौंबाट टाढा कपिलवस्तुको एउटा गाउँमा ओली सरकारकै संरक्षणमा ‘नामुद अपराधी’को रजगज चलिरहेको छ ।


Advertisement

ओली सरकारका मन्त्रीदेखि प्रशासनसम्मले उनलाई जोगाइरहेका छन् भने सर्वसाधारण जनता त्रसित छन् । कपिलवस्तुमा अपराधको आतंक मच्चाउने नसिम अहम्मद मुसलवानको संरक्षणले ओली सरकारको नाकमाथि कालोधब्बा लागेको छ । शुरूमा हेरौं अपराधका अनेक शृंखला –

– २०७४ फागुन ३ गते कपिलवस्तुको मायादेवी गाउँपालिका–४ का वडाध्यक्ष फत्ते महोम्मद मुसलवानका ५ वर्षीया छोरा आयमान मुसलसमानको स्कूल जाँदै गर्दा अपहरण गरी २ दिनपछि हत्या ।


– २०६७ वैशाख १३ गते कविलवस्तुकै साविक पकडी गाविस ६ सिमरौटी बस्ने राजेन्द्र तिवारीको हत्या । 
– २०६५ असोज ९ गते कविलस्तुकै साविक पिपरा गाविस सचिव राम मिलनप्रसाद गुप्ताको गोली हानी हत्या ।
– २०६१ सालमा माओवादीविरुद्ध प्रतिकार समितिको अगुवाइ गरी ६ जनाको हत्याको मुख्य योजनाकार ।

यी केही प्रतिनिधि घटना मात्र हुन् । कपिलवस्तुमा अपराधको आतंक मच्चाउने नसिम अहम्मद मुसलवानमाथि दजनौं हत्या, चोरी डाँका अपराधमा संलग्न भएको भन्दै जिल्ला प्रहरी कार्यालय कपिलवस्तुमा किटानी जाहेर छ ।

नसिम मायादेवी गाउँपालिकामा रहेको बताइएपनि उनी हाल भारतको चाकरचौडा बजारमा बस्दै आएका छन् । यति धेरै हत्या लगायतका घटनामा संलग्न भएको किटानी जाहेरी दिँदा पनि खुलेआम हिँडिरहेका नसिमलाई प्रहरी र प्रशासनले पक्राउ गर्दैन ।

कपिलवस्तुमा अपराधको आतंक मच्चाउने बादशाह भनिने नसिम अहम्मद मुसलवानलाई प्रहरीले खुलेआम हिडडुल गर्दा समेत पक्राउ गर्न नसक्दा मायादेवीबासी लगायत कपिलवस्तुका जनता आतंकित छन् । उनलाई सरकारले नै सरक्षण गर्दा प्रशासनले पक्राउ गर्न नचाहेको स्थानीय आरोप लगाउँछन् ।

वडाध्यक्ष फत्तेले गएको १ महिना अगाडि बादशाह जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा प्रमुख जिल्ला अधिकारीसँग कुराकानी गरेर बसेको बताए । तर प्रहरी प्रशासनले उनलाई पक्राउ गरेन । तत्कालीन एमाले र हाल नेकपाको संरक्षणमा बादशाह रहेको बताइएको छ ।

राजनीति वार्ताका समयमा उनी कौटिल्य समूहबाट काठमाडौं पुगेर सोमप्रसाद पाण्डे नेतृत्वको टीमसँग पनि वार्तामा बस्न पुगेको थिए । केही समय अगाडि कृषिमन्त्री चक्रपाणि खनालसँग एक कार्यक्रममै उनी सहभागी थिए । तर प्रहरीले उनलाई देखे नदेखेको गरी पक्राउ गरेन ।

को हुन् नसिम

तत्कालीन माओवादी शान्ति प्रक्रियामा आएलगत्तै कपिलवस्तुको मायादेवी गाउँपालिका–४ पिपरा बस्ने नसिम (बादशाह) र उनका केही युवा तराई मुक्ति मोर्चाको नाममा भूमिगत भएको बताइन्छ । सशस्त्र समूह गठन गरेका पूर्वमाओवादी कार्यकर्ताको समूह पटक–पटक विभाजित भयो ।

१ वर्षपछि कौटिल्य शर्माको संयोजकत्वमा अर्को सशस्त्र समूह बन्यो । खाँ संयुक्त जनतान्त्रिक तराई मुक्ति मोर्चाको पश्चिम सैन्य कमान्डर बनेका थिए । उनीसँगै माओवादी द्वन्द्वमा लागेका श्रवण नाउ उनका विशेष कार्यकर्ता भई सशस्त्र गतिविधिमा लागे । भारतीय भूमि प्रयोग गरी नेपालमा आपराधिक गतिविधि गर्दा उनले चन्दा आतंक, हतियार बेचबिखन, अपहरण, हत्या गर्नेसम्मका काम थाले ।

झण्डै अपहरणलगत्तै प्रहरीले सर्च अभियान तथा अन्य गतिविधि गरेपनि बालक हत्यापश्चात् प्रहरीले घटनामा कुनै चासो देखाएको छैन । किटानी जाहेरीपश्चात् आरोपी सबै भारत पसेका छन् भने थप अनुसन्धानमा पनि प्रहरीको फितलो उपस्थिति पाइन्छ ।

परिवारका अनुसार जाहेरी फिर्ता लिन नसिम खाँसहितको आपराधिक समूहले पटक–पटक धम्क्याइरहेको छ । मृतक बालकका बाबु फत्ते मुद्दा फिर्ता नलिए आफ्नो परिवारलाई धम्की आएको बताउँछन् । 

पत्नीका २ नागरिकता, प्रदेशसभा सांसद 

‘मोस्ट वान्टेड’ सूचीमा रहेका नसिमकी पत्नी प्रदेशसभा सदस्य हुन् । तत्कालीन नेकपा एमालेको तर्फबाट प्रदेश नम्बर ५ की समानुपातिक सांसद हुन् फौजिया नसिम । उनले प्रशासनमा झुटो विवरण पेश गरेर २ वटा नागरिकता लिएको बताइएको छ । उनका नागरिकतामाथि छानबिन गरेको बताउँदै आएपनि जिल्ला प्रशासन कार्यालयले आधिकारिक निर्णय गर्न सकेको छैन । 

नसिमलाई नेकपाकै संरक्षण

नसिम नेकपाको संरक्षणमा रहेको कपिलवस्तुका स्थानीयहरूले आरोप लगाउँछन् । मायादेवी गाउँपालिका–४ पिपराकै मोहम्मद दाउन मुसलवानले नेकपाका नेताहरूले प्रशासनलाई दबाब दिएर उनलाई पक्राउ गर्न प्रशासनले नचाहेको बताए । मोहम्मदले भने, ‘पहिले नसिमको घर जग्गा पनि यहीँ पिपरामा थियो । अहिले उसले सबै जग्गा जमिन बेचेर यहाँबाट झण्डै एक–डेढ किलोमिटर टाढा चाकरचौडा बजारमा घर लिएर बसेको छ । हामी कहिलेकाहीँ बजार जाँदा देख्छौं । हामीलाई त्यहाँबाट पनि धम्काउँछ ।’ तर नसिमविरूद्ध मायादेवीका कोही स्थानीय पनि खुलेर बोल्न सक्दैनन् । 

अर्का स्थानीय नजबुल हसन मुसलवानले नेकपाले आफ्नो आधार कमजोर देखेपछि उनलाई नेकपा बनाएर गाउँमा आफ्नो पकड बढाउन नसिमलाई प्रयोग गरेको बताए ।

नसिममाथि लागेका मुद्दा फिर्ता हुनुपर्छ : नेकपा कपिलवस्तु 

नेकपा कपिलवस्तुले उनीमाथि लागेको आरोपहरूको खण्डन गरेको छ । नेकपाले नसिमलाई खुला राजनीतिमा आउने वातावरण आवश्यक भएको दाबी गरेको छ । कपिलवस्तु नेकपाका जिल्ला अध्यक्ष झविलाल पोखरेलले नसिममाथि लागेको सबै मुद्दा राज्यले फिर्ता गर्नुपर्ने बताए । ‘उहाँसँग जोडिएका आरोपहरू द्वन्द्वको बेलाका हुन् । ती सबै फिर्ता गरेर खुला राजनीतिमा आउने वातावरण हुुनुपर्छ । उहाँलाई न्याय दिनुपर्छ ।’ तर पोखरेलले नसिम नेकपा सदस्य रहेकोबारे मुख खोल्न चाहेनन् ।

हाम्रो खोजी सूचीमा छ : एसपी पुडाशैली 

कपिलवस्तुका प्रहरी प्रमुख अच्युत पुडाशैनीको खोजीमा आफूहरू रहेको बताए । ‘नसिम भारतमा बस्छ । उ नेपाल आएको हामीलाई अहिले जानकारी छैन । उविरूद्ध धेरै हत्या, अपहरण चोरी लगायतमा जाहेरी परेको छ । हाम्रो पनि खोजीमा छ,’ उनले भने, ‘नसिमको खोजी सीआईबीले गरिरहेको छ । तर उसलाई भेटाउनेवित्तिकै हामी पक्राउ गर्छाैं । चाकरचौडा बजारमा बस्छ भन्ने सुनिन्छ । तर हामी त्यहाँ गएर पक्राउ गर्न पाइँदैन । नेपाल आए नेपाल आएको थाहा पाए तुरुन्त पक्राउ गर्छाैं ।’

पक्राउ नगर्न कसैको दबाब छैन : प्रजिअ, तर पक्राउ गर्दैन

प्रशासनलाई पक्राउ नगर्न सरकारको दबाब आएको भन्ने स्थानीयको भनाइमा कुनै सत्यता नभएको कपिलवस्तुका प्रमुख जिल्ला अधिकारी अर्जुन पोखरेल बताउँछन । १ महिनाअघि तपाईकै कार्यकक्षमा नसिमले हात मिलाएर बसेका थिए रे नि ! भन्ने प्रश्नमा पोखरेलले भने, ‘सोमप्रसाद पाण्डे नेतृत्वको कौटिल्यको वार्ता समितिका नसिम रहेको भन्ने गृह मन्त्रालयबाट पत्र आएपछि मैले काठमाडौं पठाएको हो । केन्द्रले वार्ताका लागि पत्र काटेपछि उसलाई काठमाडौं पठाएको हो । प्रशासनको खोजीमा नसिम छ । वार्तापछि कहाँ गयो हामीलाई जानकारी छैन ।’

उनकी पत्नी प्रदेशसभा सदस्य फौजिया नसिमले झूटो विवरण दिएर २ वटा नागरिकता लिएकोबारे अनुसन्धान भइरहेको प्रजिअ पोखरेलले बताए । 

अपराधीलाई संरक्षण गर्नु हुुँदैन : पाण्डे

राजनीतिक वार्ता टोलीका संयोजक सोमप्रसाद पाण्डेले आफूहरूसँग वार्तामा आएपनि अहिले उनीहरूसँग सम्पर्क नभएको बताए । ‘हामीसँग वार्ता गर्दा वार्ता अवधिभर वारेन्ट भएपनि गिरफ्तार नगर्ने प्रावधान थियो । हाम्रो समितिसँग २०७५ भदौ ८ गतेदेखि माघ १० गतेसम्मको समय थियो । अहिले उनीहरूसँग जेजस्ता मुद्दा थिए । सोही अनुसार पक्राउ गर्न सक्छ ।’

पाण्डेले थपे, ‘नसिम पनि कौटिल्य समूहमा रहेछन् । अहिले कौटिल्य समूह नेकपामा प्रवेश गरेको रहेछ । तर नसिम के गरेका छन् मलाई थाहा छैन । उनकी पत्नी नेकपाकी प्रदेश सांसद छिन् । अपराधीलाई संरक्षण गर्न हुँदैन । पहिले के मुद्दा लागेका थिए । प्रहरीले सोही अनुुसार पक्राउ गर्न सक्छ ।’

कमेन्ट गर्नुहोस्