नेपालका लेखक र काल्बुङका पाठकबीच अन्तरसंवाद

काठमाडौं- कथासंग्रह 'गोहो'का लेखक जिके पोख्रेलले काल्बुङका पाठक तथा सर्जकहरूसँग बहस गरेका छन् । 

साङ्ग्रिला रिडर्स क्लबले गरेको आइतवारे डिस्कोर्समा 'कथाको काम' शीर्षकको बहसमा बोल्न उनलाई साङ्ग्रिला बुक क्याफेमा निम्त्याइएको थियो ।


Advertisement

गोहोलाई केन्द्रमा राखेर रिडर्स क्लबका सदस्यहरूले उनीसित एक घण्टा लामाे संवाद गरे । यसैबीच समीक्षकहरूले उनको कथा लेखन शैलीलाई`समाचारको सर्जमिन´जस्तै भन्ने सन्दर्भ कोट्याए ।

पोखरेलले भने, 'नेपालका पत्रकारहरू नेता वा मन्त्रीका पीएसँग अफिस काेठामा पुगेर `बुँदा´ टिपेर कथेकाे फिक्सनले पत्रिकाका मुखपृष्ठ भरिएका हुन्छन् । त्यसैले त भाेलिपल्ट नेता/मन्त्रीले समाचारमा आफ्नो `बाइट´ बङ्ग्याइएकाे स्पष्टिकरण दिन्छन् । हालकाे नेपाली पत्रकारिताकाे मुलधारकाे समस्या यही हाे । नेपालमा `कथ्य/आख्यानसिक्त´ समाचार परम्परा हुर्किएको छ। मेराे कथाकाे सन्दर्भमा शैली अलिक झिँझो लाग्दो र घुमाउराे भए पनि पढिसकेपछि मेरा कथाहरूले कुनै न कुनै विचार दिन्छ ।’


Advertisement

पोख्रेलले आफ्नो कथामा नेपालमा भएको माओवादी आन्दोलनप्रतिको असहमति रहेको खुलाउँदै भने, 'काेठे समाचारमा घाेकाइएको द्वन्द्व र मैले आफैं बाँचेको द्वन्द्व फरक थियो ।' 

संवादका क्रममा लेखकले समाजको चिन्ता गर्ने भन्दै उनले आजको नेपाली गणतन्त्र जनयुद्धले तय नगरेको अनि गणतन्त्र १९ दिने आन्दोलन र दरबार हत्याकाण्ड रहेकाे खुलाए ।

‘अहिले नेपाली गणतन्त्र कुनै उपलब्धि हाेइन,'  उनले भने, `पहिलेकाे पाँच विकास क्षेत्रकाे प्लटिङलाई नयाँ रूप दिएर सात प्रदेश बनाए, भुइँ मान्छेका समस्या उस्तै छन् । जनताले यति उपलब्धि मात्रै आशा गरेका थिएनन् । यही कुरा मैले कथामर्फत भनेको हुँ ।’

उनलाई पाठकहरूले नेपालमा लेखेर जीविका चलाउन सक्ने स्थिति बनिसकेको मिडियाको हल्ला दार्जिलिङसम्म नै आइपुगेको सन्दर्भ झिक्दै भने, 'त्यो हल्ला मात्रै हो । नेपालमा लेखेर जिविका चलाउने स्थिति बनेको छैन । तीन चारजना लेखकलाई देखाएर यस्तो हल्ला गरिएको मात्र हो ।'

उनले  नेपालमा वेस्ट सेलर किताबबारे पनि यस्तो हल्लाखल्ला गरिएको बताए । यता रिडर्स क्लब सञ्चालक उमेश परियारले नेपालका कथा, लेखक, त्यहाँ लेखिएका साहित्य र समाजको सम्बन्ध पोखरेलबाट बुझ्न सहज बनेको जनाए । ‘दार्जिलिङमा नेपालका चर्चित किताबहरू आइपुग्छन् तर लेखकहरूसित दार्जिलिङका पाठकले संवाद गर्ने अवसर नै पाउँदैन,’ उनले भने, ‘रिडर्स क्लबले उप्रान्त नेपाली, हिन्दी, अंग्रेजी भाषाका लेखकहरूलाई निम्त्याएर संवाद निरन्तर गर्नेछ ।’

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्