अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको निर्माण कार्य हाँक्ने युवा इन्जिनियर अधिकारी

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

प्रकाश आचार्य लोकान्तरका लागि ५ नम्बर प्रदेशका प्रतिनिधि हुन् ।

बुुटवल – रुपन्देहीमा निर्माणाधीन गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भैरहवाको निर्माण कार्यलाई ३३ वर्षीय युवा इन्जिनियर प्रवेश अधिकारीले नेतृत्व गरेका छन् ।

इन्जिनियर अधिकारी राष्ट्रिय गौरवको आयोजना तथा मुलुकले चासोको रूपमा हेरेको गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भैरहवाको आयोजना प्रमुख हुन् ।


Advertisement

उनले भैरहवा आउँदा विमानस्थलको भौतिक प्रगति जम्मा २५ प्रतिशत मात्र थियो । दैनिक विमानस्थलमा मुुआब्जाको विवाद । कामले गति लिने सकेको थिएन । चारैतिरबाट विमानस्थलको कामलाई अगाडि बढाउनुपर्ने दबाब । विमानस्थल बन्छ कि बन्दैन भन्ने दोधार ।

स्थानीयलाई मुुआब्जादेखि विभिन्न मागको चित्त बुुझाएर पठाएपछि मात्र उनी डेरामा फर्किन्थे । बुधवार उनीसँग सम्पर्क गर्दा राति ८ः३० बजेसम्म उनी कार्यालयमै कर्मचारी र विमानस्थलबारे छलफलमा व्यस्त थिए । 


Advertisement

तनहुँको व्यास नगरपालिका–८ रिस्दीका अधिकारीले लमजुङको मंगला माविबाट २०५८ सालमा एसएलसी उत्तीर्ण गरेका हुन् । त्यसपछि उनी कक्षा ११/१२ अध्ययन गर्न चितवन साइन्स कलेजमा भर्ना भए । ११/१२ चितवनबाट उत्तीर्ण भएपछि व्याचलर गर्न उनी काठमाडौंस्थित एडभान्स कलेज अफ इन्जिनियरिङ म्यानेजमेन्ट कुपनडोल ललितपुर गए । 

त्यसपछि सन् २०१२ मा भारतको तामिलनाडुस्थित मोस्ट नेसन इन्स्टिच्यूट अफ् टेक्नोलोजी कलेजबाट इन्जिनियरिङ पूरा गरेर नेपाल फर्किए । त्यसपछि उनले पुल्चोक इन्जिनियरिङ कलेज र थापाथली इन्जिनियरिङ कलेजमा झण्डै ३ वर्ष पढाए । त्यसपछि २०७१ साउनमा सिभिल इन्जिनियरिङमा नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणमा जागिर शुरू गरे । 

२०७४ फागुनमा उनलाई भैरहवामा निर्माणाधीन विमानस्थलमा सिनियर अफिसर इन्जिनियरको रूपमा पठाइयो । शुरूको ३ महिना निमित्त भएर काम गरे उनले । २०७५ भदौ ८ गतेदेखि उनलाई गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको आयोजना प्रमुखको जिम्मेवारी दिइयो ।

तत्कालीन संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्यनमन्त्री रवीन्द्र अधिकारीले कार्यमूल्यांकनका आधारमा गौतमबुद्ध विमानस्थल आयोजना प्रमुखमा उनलाई पठाइएका थिए । तत्कालीन आयोजना प्रमुख ओम शर्मा बाराको निजगढमा निर्माण गर्ने भनिएको विमानस्थलमा सरूवा भएपछि अधिकारीले नेतृत्व सम्हाल्न पाएका हुन् ।

युवा हाकिमले राष्ट्रिय गौरवको आयोजनाको नेतृत्व सम्हालेको १ वर्षभन्दा बढी भयो । विमानस्थलको अन्तिम र संवेदशील चरणको काम अहिले धमाधम चलिरहेको छ । उनले दिनरात काम गर्नुपरिरहेको बताए । उनी यति व्यस्त छन् कि आयोजना प्रमुखको कुर्सीमा बस्न समेत भ्याउँदैनन् ।

कालोसूचीमा पर्नै लागेको आयोजना

निर्माण पूरा भइसक्नुपर्ने मितिसम्म यसको प्रगति करिब २५ प्रतिशतमा सीमित थियो । निर्धारित समयमा प्रगति नदेखिएपछि एसियाली विकास बैंक (एडीबी) ले आयोजनालाई कालोसूचीमा राख्ने तयारी गरी आर्थिक सहयोग रोकेको थियो । 

त्यसले यसको भविष्यलाई लिएर अन्योलता छायो । एडीबीको निर्णयपछि नागरिक उड्ययन प्राधिकरणले निर्माणको भुक्तानीका लागि आफैंले व्यवस्थापन गरेर भएपनि आयोजनालाई निरन्तरता दिने निर्णय गर्‍यो । त्यसपछि एडीबीले पुनः शर्त राख्दै आयोजनाको पहिलो म्याद थप गरिएको अवधिमा ५० प्रतिशत कार्यप्रगति पुर्‍याउनुपर्ने लक्ष्य तोकेको थियो ।

उनले नेतृत्व सम्हाल्दा टर्मिनल भवनको पहिलो तलाको मात्र काम भयो । धावनमार्ग कालोपात्रेको काम पनि उनले नेतृत्व गरेपछि भयो । अधिकारीले विमानस्थलले अधिग्रहण गरेको जग्गाधनीलाई १० महिनामा करोडौं रुपैयाँ मुआब्जा वितरण गरे । मुआब्जा वितरणपछि विमानस्थल निर्माणले गति पनि लियो । फागुनमा विमानस्थलको निर्माणको काम ५० प्रतिशतभन्दा बढी पुग्यो ।

‘मेरो एक्लो प्रयासले काम भएको होइन । सबैको साथ र सहयोगले काम गरेको छु । अझै ३/३ महिनासम्म पारिश्रमिक नपाउँदा पनि काम गर्ने मजदुरलाई विशेष धन्यवाद दिन चाहन्छु,’ उनी भन्छन्, ‘अब विमानस्थल बन्दैन कि भन्ने दिन गए । अब विमानस्थल बन्ने निश्चित भयो । अब यसका बाँकी काम पूरा गर्न सबै जुट्नुपर्छ ।’

‘कुर्सीमा बसेर क्षमता विकास हुने होइन । व्यक्तिले जिम्मेवारी पूरा गरी क्षमता देखाउन सक्नुपर्छ,’ उनले भने, ‘आयोजनाको तोकिएको मिति आउँदो डिसेम्बरभित्र सञ्चालनमा ल्याउनुपर्ने छ । यसका लागि संस्कृति, पर्यटन तथा नाागरिक उड्डयनमन्त्री पनि लागिराख्नुभएको छ । म पनि आफ्नो ठाउँमा दिनरात साँझबिहान नभनी खटिरहेको छु ।’

हाल विमानस्थलको भौतिक प्रगति ८० प्रतिशत पुगेको छ । ‘विमानस्थलको नेतृत्व गर्न पाउँदा सबै क्षेत्रबाट सहयोग/साथ पाएँ र अहिले विमानस्थलको कामले गति लिएको छ । हामी अब तोकिएको समयमा विमानस्थलललाई सञ्चालन गर्नका लागि सबै क्षेत्र अब पनि लाग्नुपर्छ,’ उनले भन्छन्, ‘विमानस्थलको काम त मैले संयोजन गर्ने मात्र हो । यस्ता काम ‘टीम वर्क’मा हुने काम हो । टीम वर्कमा गर्दा सबै क्षेत्रमा सफल भएर अहिलेको अवस्थामा आएको छ ।’

भूकम्प, नाकाबन्दी, मधेश आन्दोलन, ठेकेदार–सहठेकेदारबीच लेनदेन विवादले विमानस्थल निर्माणमा ढिलाइ भएको थियो । निर्माण कार्य डिसेम्बर २०१७ भित्र सकिनुपर्थ्यो । काम नभएपछि दोस्रो पटक म्याद थपेर सन् २०१९ डिसेम्बरसम्म पुर्‍याइएको छ ।

विमानस्थलको निर्माण चिनियाँ कम्पनी नर्थ वेस्ट सिभिल एभिएसन एयरपोर्ट कन्स्ट्रक्सन ग्रूपले गरिरहेको छ । आयोजनाको कूल लागत ६ अर्ब २२ करोड ५१ लाख २० हजार १ सय २८ रुपैयाँ रहेको छ ।

आयोजनामा एसियाली विकास बैंक (एडीबी) को ४० दशमलव ५ प्रतिशत ऋण तथा १८ प्रतिशत अनुदान रहेको छ ।

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्