स्थानीय तहमा पहिलो लगानी सम्मेलन, तिलोत्तमामा लगानी गर्न आह्वान

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

प्रकाश आचार्य लोकान्तरका लागि ५ नम्बर प्रदेशका प्रतिनिधि हुन् ।

बुटवल – रुपन्देहीको तिलोत्तमामा लगानी सम्मेलन शुरू भएको छ ।

बिहीवार आयोजित विशेष समारोहबीच नेकपा अध्यक्ष एवं पूर्व प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले लगानी सम्मेलनको उद्घाटन गरे ।


Advertisement

सम्मेलन उद्घाटन समारोहमा प्रचण्डले गौतमबुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनी, बेलहिया नाका, अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल लगायत पूर्वाधारका कारण तिलोत्तमा नगरपालिकामा लगानीको वातावरण रहेको बताए । उनले तिलोत्तमाको विकासले समग्र रुपन्देही र प्रदेश ५ कै विकास र समृद्धिमा योगदान दिनसक्ने विश्वास व्यक्त गरे । 

नेकपाका महासचिव एवं पूर्व अर्थमन्त्री विष्णु पौडेलले लगानीका लागि बुटवल र तिलोत्तमा आसपासको क्षेत्र मुलुककै आकर्षक स्थान भएको बताए । लुम्बिनीलाई केन्द्रमा राख्दै प्रदेश ५ को समग्र विकास गर्न सकिने उनले बताए । 

‘रुपन्देहीमा लगानीमार्फत बुटवल–बेलहिया, बुटवल–पोखरा, बुटवल–नारायणग र बुटवल–कोहलपुर कनेक्टिभिटी जोड्न सकिन्छ,’ रुपन्देहीका सांसद समेत रहेका पौडेलले भने, ‘भारतीय सीमा नाकालाई व्यवस्थित गरी अन्तरदेशीय व्यापार प्रवद्र्धनका लागि पनि यो क्षेत्र महत्त्वपूर्ण स्थल हो ।’ विगत नाकाबन्दीको समयमा पनि यही क्षेत्रले सामना गरेको उल्लेख गर्दै पौडेलले प्रतिफल सुनिश्चितताका लागि लगानी गर्न आह्वान गरे । 

कार्यक्रममा अर्थमन्त्री डा. युवराज खतिवडाले लगानीको वातावरण बनाउन सम्बन्धित ऐन कानून बनाइसकेको र संसारभरका लगानीकर्तालाई आह्वान गरिसकेको बताए । लगानीमैत्री वातावरण बनाउन संघ, प्रदेश र स्थानीय सरकारबीच समन्वय र सहकार्य जरुरी रहेको उनले बताए । 

प्रदेश ५ का मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले रुपन्देहीमा गरिने लगानीबाट लगानीकर्ताले राम्रो प्रतिफल पाउने भएकाले ढुक्क भएर लगानी गर्न आग्रह गरे । 

प्रदेश २ का मुख्यमन्त्री लालबहादुर राउतले स्थानीय तहमा पहिलोपटक तिलोत्तमा नगरपालिकाले लगानी सम्मेलन आयोजना गरेर संघीयतामा स्थानीय तह पनि सक्षम छन् भन्ने सन्देश दिएको बताए । 
‘केन्द्रीकृत र एकात्मक मानसिकता संघीय सरकारले नत्यागेसम्म लगानीमैत्री वातावरण बन्न सक्दैन,’ उनले भने । 

प्रदेश ३ का मुख्यमन्त्री डोरमणि पौडेलले स्थानीय तह र जनप्रतिनिधि भ्रष्टाचारमा डुबेको आरोप लागिरहेका बेला तिलोत्तमा नगरपालिकाले देशभरका स्थानीय तहका लागि अनुकरणीय काम गरेर देखाएको बताए । 
कार्यक्रममा रुपन्देही ३ का प्रतिनिधिसभा सदस्य घनश्याम भुसाल, नेपाली कांग्रेसका प्रमुख सचेतक बालकृष्ण खाँण र रुपन्देही १ का प्रतिनिधिसभा सदस्य छविलाल विश्वकर्मा लगायतले निधक्क भएर लगानी गर्न आग्रह गरे ।

सम्मेलन आयोजक तिलोत्तमा नगरपालिकाका प्रमुख बासुदेव घिमिरेले सम्मेलनमा कृषि, उद्योग, पर्यटन, यातायात र स्वास्थ्य क्षेत्रसँग सम्बन्धित २२ परियोजना प्रस्ताव गरिएको जानकारी दिए । ‘कम्तिमा १० परियोजनामा सम्झौता हुने अपेक्षा गरेका छौं, सम्झौता हुने परियोजनालाई नगरपालिकाले ३०–४० वर्षसम्म लिजमा जमिन उपलब्ध गराउने र जग्गा भाडा प्रतिकट्ठा ५ हजार रुपैयाँ मात्र तोकेका छौं,’ घिमिरले भने । 

सम्मेलनमा तिलोत्तमा एकीकृत कृषि उपज संकलन तथा प्रशोधन केन्द्र (कोल्ड स्टोरसहित), तिलोत्तमा एकीकृत फोहोरमैला व्यवस्थापन केन्द्र, तिलोत्तमा ११ गणेशनगरमा ढाक्रेबास एकीकृत पर्यटकीय आयोजना, मिनी नेपाल, तिलोत्तमा क्यान्सर अस्पताल, तिलोत्तमा रेल्वे (रिङरोडमा) लगायत प्रस्ताव रहेका छन् । 

करीब ५० अर्ब लगानी भित्र्याउने उद्देश्यसहित २२ परियोजना अघि सारेर नगरपालिकाले लगानी सम्मेलन आयोजना गरेको हो । नगरपालिकाले न्यूनतम ५० जनासम्मलाई रोजगारी दिने उद्योग तथा परियोजनालाई ५ वर्षसम्म व्यावसायिक करमा ५० प्रतिशत छूट दिने जनाएको छ । 

कमेन्ट गर्नुहोस्