बुटवलका प्रचण्ड : शिक्षकदेखि गायकसम्म

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य प्रदेश नम्बर ५ बाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

बुटवल– धेरै व्यक्तिहरू कुनै एउटा क्षेत्रमा मात्र अब्बल/सफलता प्राप्त गरेको देखिन्छ । तर बुटवलका एक युवा लोकदोहोरीदेखि शैक्षिक क्षेत्रमा पनि आफूलाई अब्बल सावित गरेर स्थापित भएका छन् ।

प्रचण्ड जिसीको नाम शिक्षादेखि कलाकारिता क्षेत्रसम्ममा फैलिएको छ ।


Advertisement

प्यूठान जिल्लाको झिमरुक गाउँपालिका–५ मा २०४२ सालमा जन्मिएका जिसीले एसएलसी पछिको अध्ययनका लागि२०५८ सालमा रूपन्देही झरे । उनले गाउँकै बालशिक्षामाविबाट दोस्रो श्रेणीमा एसएलसी उत्तीर्ण गरे । उनले २०५८ सालमा बुटवल बहुमुखी क्याम्पसमा २०५८ मा विज्ञान विषय लिएर अध्ययन शुरू गरे । उनको भित्री चाहना भनेको गायन क्षेत्रनै थियो । अझ भनौं दोहोरीमा बढी थियो ।

उनी कलेज जाँदा होस् वा कोठामा रहँदा गीत गुनगुनाइरहन्थे । २०६१ मा रुपन्देहीको सालझण्डीमा लोकदोहोरी गायक रामप्रसाद खनालले चलाएको दोहोरी गीत प्रतियोगितामा उनले पहिलो पटक भाग लिए । कुनै तयारी बिना १० टीमलाई पछाडि पारेर उनी दोस्रो स्थान हात पार्दै पहिलो पटक ५ हजार रुपैयाँ हात पारे । त्यो उनको पहिलो प्रतियोगिताको उपाधि पहिलो थियो ।


Advertisement

त्यसपछि पोखरामा सञ्चालित शैक्षिक महोत्सवमा बुटवल बहुमुखी क्याम्पसको उनको नेतृत्वमा एउटा टीम पोखरा गयो । त्यहाँ उनी प्रथम स्थान हासिल गरी २० हजार रुपैयाँसहित नेपालभरको क्याम्पस स्तरीय दोहोरी गीतमा जीत हासिल गरे ।

त्यसपछिका देशभरमा विभिन्न स्टेज दोहोरीमा जिसीले सधैंजसो उपाधि जिते । लेखनाथ महोत्सव होस् वा रुपन्देहीमा विभिन्न ठाउँहरूमा प्रत्येक वर्ष आयोजना गरिने महोत्सवमा दोहोरी गीत प्रतियोगिता नै किन नहून् सबैमा जिसीले आफूलाई अब्बल सावित गरे । छोटो समयमा धेरै दोहोरी प्रतियोगितामा उपाधि हासिल गर्न उनी सफल भएका छन् ।

उनी भन्छन्, 'रेडियो नेपालले आयोजना गरेको दोहोरीदेखि अञ्चल स्तरीय दोहोरीमा प्रथम भएको छु । दोहोरीमा मैले ७०/८० ठाउँमा जितेर १५/१६ लाख रुपैयाँ नै पुरस्कार प्राप्त गरे हुँला ।’

उनले स्टेज दोहोरीसँगै आफ्नो अध्ययनलाई पनि निरन्तरता दिएका थिए ।  उनले आईएमा क्याम्पस टप गरे । ब्याचलरमा उनले विज्ञान संकाय छाडेर गणित विषय मुख्य बनाएर अध्ययन गरे । पढाइसँगै उनले बोर्डिङ स्कुल पनि पढाउँथे । दैनिक गुजाराका लागि मध्यम वर्गीय परिवारमा जन्मिएका जिसीलाई पढाइको लागि अध्ययापन अनिवार्य जस्तै थियो । बुटवलबाटै उनले ब्याचलर र मास्टर पूरा गरे । पढाइ, दोहोरी गीत हुँदै शिक्षक सेवा आयोगको तयारीमा पनि थिए ।

२०६९ मा शिक्षक सेवा आयोगले आवेदन माग गर्‍यो । उनले फाराम भरे । ०७१ मा उनले ३ वटै तह (मावि, निमावि र प्रावि) मा लिखित र मौखिकमा नाम निकाले । त्यसपछि उनको यात्रा शैक्षिकतिर बढी केन्द्रित भयो । उनी २८ वर्षमा सरकारी सेवामा प्रवेश गरे ।

जनता मावि तिलोत्तमा–१३ मा उनी प्रधानध्यापकको रूपमा २०७१ देखि नेतृत्व गरिरहेका छन् । उनी भन्छन्, ' नेपाली लोकदोहोरी क्षेत्रलाई निरन्तरता र माया सधै छ ।’

जिसीले अध्ययन दोहोरीकै क्षेत्रमा काम गर्दै गर्दा झण्डै दर्जन एल्बमहरू पनि बजारमा ल्याए जसले उनलाई अझै चिनाउन मदत गर्‍यो । उनले पहिलो एल्बम २०६४ मा 'दाउ पर्‍यो मायाले’ बजारमा ल्याए । त्यस्तै उनको २०६८ मा 'सुन हे पियारी यहीँ हो मेरो देश' तीज गीत बजारमा ल्याएर जसलाई धेरै नेपालीले मन पराए ।

उनी त्यही गीतबाट धेरै सामु चिनिए पनि । त्यस्तै 'दशैं तिहार आयो', 'पढ्ने बेला पढ केटा हो', 'घुस नखाउ', 'झिमरुक पारी मायाको गाउँ छ', 'सोल्टिनी', 'पार्टी पर्‍यो भिन्नै', 'फेरियो हाम्रो गाउँ', 'जान्नँ फर्केर', 'दशैं आइसक्यो', 'गाउँका लाहुरे फर्केनन् घर'लगायतका गीतहरू बजारमा ल्याए । 'आफूलाई रुचि भएको क्षेत्रमा निन्तर लगाव लगाए सफलता प्राप्त गर्न समस्या छैन,’ उनले भने, 'गीत संगीत क्षेत्रमा लाग्नेलाई बाँच्न गाह्रो छैन । बरू केही विकृतिहरू हटाउन जरुरी छ ।' उनले छिट्टै तिहार सम्बन्धी नयाँ गीत बजारमा ल्याउँदै छन् । पछिल्लो समय कलाकारहरूमा देखिएको यूट्युब मोह र लोकप्रियता बढ्दै गएकोले आर्थिक स्थिति पनि कलाकारको राम्रो रहेको उनको बुझाइ छ । राज्यले कलाकारलाई हेर्ने दृष्टिकोण परिवर्तन गर्न आवश्यक रहेको उनको बुझाइ छ । उनले भने, 'राज्यले कलाकारलाई चाहिएको बेलामा प्रयोग गर्ने अन्य समयमा कुनै महत्त्व नदिने गरेको छ । यो राम्रो होइन ।’

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्