यस्ता छन् पक्राउ परेका कांग्रेसका सांसद आलममाथि लागेका संगीन आरोपहरू

ईश्वर अर्याल
ईश्वर अर्याल

पत्रकार अर्याल लोकान्तरका लागि राजनीति, समसामयिक घटनाक्रम र वैदेशिक रोजगारीमा रिपोर्टिङ गर्छन् ।

काठमाडौँ - रौतहटको क्षेत्र नम्बर २ बाट निर्वाचित नेपाली कांग्रेसका सांसद अफताव आलमलाई प्रहरीले रौतहटबाट पक्राउ गरेको छ । उनीमाथि २०६४ चैत २७ गते राति संविधानसभा निर्वाचनलाई लक्षित गरेर बम विष्फोट गराएको र घाइतेलाई जलाएर मारेको आरोप लागेको छ ।

२०६४ चैत्र २८ गते सम्पन्न भएको पहिलो संविधानसभाको निर्वाचन बिथोल्न आलमले २० जना भारतीय र ३ जना नेपालीलाई बम बनाउने तालिम दिएको जाहेरीवालाले आरोप लगाएका थिए । बम बनाउँदै गर्दा चैत २७ गते राति विष्फोट भयो र बम बनाउँदै गरेका मानिसहरू घाइते भए ।


Advertisement

त्यसपछि घाइतेहरूलाई आफ्नै स्वामित्वको इँटाभट्टामा लगेर जलाएर मारेको आरोप जाहेरीवालाको तर्फबाट आलमलाई लागेको छ ।

मृतकका आफन्तको पक्षबाट मुद्दा लडिरहेका अधिवक्ता पुष्पराज पौडेलले आलमले जिउँदा मान्छेहरूलाई जलाएर मारेको आरोप लगाए ।

पौडेलका अनुसार घाइते भएका २३ जना मध्ये १ जना आफन्त परेकाले उपचारका लागि आलमले भारत पठाएका थिए भने २२ जनालाई इँटाभट्टामा जिउँदै जलाएर हत्या गरेका थिए । हत्या गरिएका मध्ये एकजनाकी आमा रुक्सना खातुनले प्रहरीमा जाहेरी दिन खोजिन् तर प्रहरीले जाहेरी लिएन ।

खातुनले नेपाल बार एसोसियसनको सहयोगमा पुनः जाहेरी दिइन् । 'दोस्रोपटक प्रहरीले जाहेरी त लियो तर सरकारी वकिलको कार्यालयले मुद्दा नचलाउने निर्णय गर्यो,' पौडेलले भने, 'सरकारी वकिलको कार्यालयले गरेको निर्णयलाई महान्यायाधिवक्ता कार्यालय पनि सदर गर्यो । पीडितले न्याय पाउने सम्भावना देखिएन ।'

अधिवक्ता पौडेलले त्यसपछि आफूहरू सर्वोच्चबाट उत्प्रेषण परमादेश जारी गराउन सर्वोच्च पुगेको स्मरण गरे । २०६९ जेठ १६ गते सर्वोच्चले मुद्दा नचलाउने निर्णय बदर गर्ने आदेश दियो । पुनः मुद्दा चलाएर छानबिन गर्ने अदालतको आदेश आइसकेपछि पनि ३ वर्षसम्म मुद्दा चलेन ।

यो बीचमा जाहेरीवाला रुक्सना खातुनको हत्या भयो । उनलाई गोली हानेर मारियो । उनको हत्या भएपछि अर्को जाहेरीवाला डराएको अधिवक्ता पौडेलको भनाइ छ ।

त्यसपछि पौडेलले अदालतको अवहेलना भएको भन्दै मुद्दा हाले । 'अदालतले मुद्दा चलाउनु भन्दै दिएको आदेश पालना नभएपछि अवहेलनाको मुद्दा हाल्नुपर्यो,' अधिवक्ता पौडेल भन्छन्, 'अस्ति असार २८ गते अदालतले मुद्दा चलाउन दिएको आदेशपछि आलम पक्राउ परेका हुन् ।'

 

कमेन्ट गर्नुहोस्