चीनसँगको सम्झौतामा सुदूरपश्चिमलाई हेला गरियो - नेता रावल

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लखन चौधरी लोकान्तरका लागि सुदूरपश्चिम प्रदेश प्रतिनिधि हुन् । 

धनगढी- हालै नेपाल सरकार र चीनबीच भएको समझौताप्रति नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)का स्थायी कमिटी सदस्य तथा सुदूरपश्चिम इन्चार्ज भीम रावलले तीव्र असन्तुष्टि पोखेका छन् ।

आफुले सुझाएको कुनैपनि माग समझौतामा उल्लेख नगरिएको र काठमाडौं वरिपरी मात्रै केन्द्रीत गरिएको भन्दै इन्चार्ज रावलले असन्तुष्टि पोखेका हुन् ।


Advertisement

मंगलवार धनगढीमा सञ्चारकर्मीसँग कुरा गर्दै नेता रावलले भने, ‘मैले बालुवाटारमा भएको उच्चस्तरीय बैठकमा विकास निर्माण स्वदेशी वा विदेशी स्रोतबाट गर्ने भएपनि काठमाडौं वरिपरी सीमित राख्ने प्रवृत्तिको अन्त्य हुनुपर्छ भनेको थिएँ । तर फेरि पनि काठमाडौं वरिपरी सीमित पारिएको छ ।’

यहाँको पश्चिम सेती जलविद्युत आयोजना धेरै वर्षदेखि निर्माण गर्ने भनेर अलपत्र पारेर यसको भविष्य अनिश्चित पारिएको र सुदूरपश्चिमका सडक, जलविद्युत आयोजनाको सन्दर्भमा पनि ध्यान पुर्याउनुपर्नेमा कुनै सुनुवाई नभएको उनले आरोप लगाए ।


Advertisement

दार्चुलाको टिंकर नाका र बझाङको उरै नाका खोल्ने काम नभएकोले आफूले ति नाका खोल्न माग गरेपनि चीनसँगको भएको सहमति र सम्झौतामा केही पनि उल्लेख नभएको भन्दै रावलले असन्तुष्टि जनाएका हुन् ।

उनले भने, ‘चीनसँग भएको सहमति तथा सम्झौता त्यति न्यायोचित र नेपालको संविधानले परिकल्पना गरेको समानुपातिक विकासको धारणा अनुरुप भएन कि मलाई लाग्छ ।’

'नेकपा कैलाली अध्यक्ष रतन थापाको अश्लील अडियो प्रकरणबारे नेकपाले के गर्दैछ ?' भन्ने सञ्चारकर्मीको जिज्ञासामा नेता रावलले भने, 'जुनसुकै व्यक्तिको बारेमा होस्, त्यो व्यक्तिको आचरण, जनप्रतिनिधिले पालना गर्नुपर्ने मार्यादा विपरितका कुनैपनि पनि क्रियाकलाप प्रमाणित भयो भने सम्बन्धित व्यक्तिलाई कारवाही गर्नेतर्फ पार्टीले गम्भीर ढंगले सोच्छ । तदनुकुल निर्णय पनि गर्छ ।’

केही दिनअघि प्रदेश सभा सदस्य समेत रहेका नेकपा अध्यक्ष थापा र एक महिलाबीच भएको अश्लील अडियो संवाद बाहिरिएको थियो ।

त्यस्तै नेकपा सुदूरपश्चिम प्रदेश कमिटीले मंगलबार धनगढीमा दशैं, दिपावली तथा छठ पर्वको अवसरमा शुभकामना अदानप्रदान तथा चियापान कार्यक्रम राखेको थियो । सो अवसरमा नेता रावलले मिलेर बसेका नेपालीलाई विभिन्न नाममा विभाजन गर्न खोज्नेविरुद्ध कडा रुपमा प्रतिकार गर्ने समेत चेतावनी दिए ।

रावलले जातजातिको नाममा राज्य माग्नु दुःखको कुरा रहेको बताए ।

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्