मन्त्रिमण्डल पुनर्गठनको महिनौं लामो हल्ला, मन्त्री भन्छन् - काम गर्न मनोवैज्ञानिक त्रास भयो !

मातृका यादवले राजीनामा दिन खोज्दा त्यतिबेला ओलीले रोके

फाइल फोटो

विगत केही सातायता मन्त्रिमण्डल पुनर्गठन हुने हल्लाले राजनीतिक बजार तताएको छ । 

सत्तारूढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) का अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र अर्का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’बीच मन्त्रिमण्डल हेरफेर हुने विषयमा नियमितजसो छलफल हुने पनि गरेको छ ।


Advertisement

आइतवार बसेको नेकपा सचिवालय बैठकमा समेत मन्त्रिमण्डल पुनर्गठन हुने विषयले चर्चा पाएको थियो । प्रधानमन्त्री ओलीले अनौपचारिक रूपमा मन्त्रिमण्डल हेरफेरको विषयलाई सचिवालय बैठकमा प्रवेश गराएका थिए ।

‘प्रधानमन्त्री ओलीले मन्त्रिमण्डल पुनर्गठनको सोच रहेको भनेपछि हामीले सबै पक्ष हेरेर निर्णय लिनुहोला भन्ने सुझाव दियौं,’ बैठकमा सहभागी एक सदस्यले लोकान्तरसँग भने, ‘तर यो विषय प्रधानमन्त्रीको अधिकार क्षेत्रभित्र रहेकाले हामीले औपचारिक रूपमा टुंगो लगाउने कुरा भएन ।’


Advertisement

आधिकारिक रूपमा पुष्टि नभएका तर दिनहुँ पत्रपत्रिका र अनलाइन समाचारमा केही मन्त्रीहरूको नाम लेखिने गरेको छ । मन्त्री लालबाबु पण्डित, चक्रपाणि खनाल ‘बलदेव’, थममाया थापामगर, जगत विश्वकर्मा, रघुवीर महासेठ र मातृका यादवलाई प्रधानमन्त्रीले जुनसुकै बेला हटाउन सक्ने भन्दै अपुष्ट खबर आउने गरेका छन् । 

स्रोतको हवाला दिँदै आएका यस्ता समाचारमा सत्यता नभएको कतिपय मन्त्रीहरूले सार्वजनिक खण्डन गरिसकेका छन् तर पनि समाचार आउन छाडेका छैनन् । 

महिला, बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिक मन्त्री थममाया थापामगरले यो हल्ला मात्र रहेको बताइन् । सोमवार लोकान्तरसँग कुरा गर्दै मन्त्री मगरले यस्ता बजार हल्लाले मन्त्रीहरूमा मनोवैज्ञानिक असर पर्ने र कार्यक्षमतामा उल्लेख्य ह्रास आउने दाबी पनि गरिन् । 

‘हामी त आफ्नो काम गरिरहेका छौं र निर्धक्क छौं,’ मन्त्री मगरले भनिन्, ‘तर यस्ता हल्लाहरू कहाँबाट आउँछन् थाहा छैन । यसले हाम्रो मनोविज्ञानलाई नै असर गरिरहेको छ र म मात्र नभएर अन्य मन्त्रीहरूको पनि कार्यक्षमतामा असर परिरहेको छ ।’ 

उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्तिमन्त्री मातृका यादव पनि मन्त्रिमण्डल पुनर्गठन हुने विषय लामो समयसम्म हल्लाकै रूपमा आइरहनु ठीक नभएको तर्क आफ्ना निकटस्थसँग गर्ने गरेका छन् । 

मन्त्री यादवको सचिवालयले यस्ता हल्लाले उनलाई कुनै फरक नपारेको टिप्पणी गरेको छ । ‘उहाँका कतिपय कामहरूलाई क्याबिनेटमै रोकेर राखिएको छ,’ सचिवालय टीमका एक सदस्यले लोकान्तरसँग खुलासा गरे, ‘केही महिनाअघि उहाँ आफैंले राजीनामा दिने सोच बनाउनुभएको थियो तर प्रधानमन्त्रीले अहिले राजीनामा नदिनुस् भनेपछि चुप लागेर बस्नुभएको छ ।’ 

गत असारमा भारतबाट आउने तरकारीको विषादी परीक्षण सीमामै गर्ने निर्णय मन्त्रिपरिषद् बैठकले गरेको थियो । पछि सरकारले विषादी परीक्षण गर्ने प्राविधिक क्षमता नभएको भन्दै निर्णय फिर्ता गर्‍यो । त्यतिबेला मन्त्री यादव र कृषिमन्त्री खनाल आलोचित बनेका थिए । 

केही दिनअघि भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्री रघुवीर महासेठले विगत १३/१४ महिनादेखि मन्त्रिमण्डल हेरफेर हुने चर्चा चलेको भएपनि त्यो त्रासको रूपमा मात्र रहेको बताएका थिए ।

केही दिनअघि सार्वजनिक रूपमै बोल्दै मन्त्री महासेठले यस्ता समाचारले मन्त्रीहरूमा त्रास बढेको बताएका थिए । ‘त्यो त्रास अहिले देखिएको छ,’ महासेठले भने, ‘मन्त्रिमण्डल परिवर्तन हुने भन्ने कुराहरू दिनहुँ मिडियामा आइरहेका छन्, पछिल्लो १३/१४ महिनादेखि पत्रिकाले लेख्न छोडेको छैन । हुन त यो अधिकार प्रधानमन्त्रीको अधिकार क्षेत्रभित्र पर्छ । उहाँले चाहेकै दिन मन्त्रिमण्डल चेन्ज हुन्छ तर अहिले सम्भावना देखेको छैन ।’

मन्त्रिमण्डल हेरफेर हुने चर्चाले मन्त्रीहरूमा त्रास बढ्ने मात्र नभई मन्त्रालयको कामकारवाहीमै प्रभाव पर्ने कतिपय कर्मचारीहरूको दाबी छ । फेरिने हल्ला चलेका मन्त्रीहरूलाई सचिवले टेर्लान् त भन्ने प्रश्नमा एक सचिवले भने, ‘टेर्ने नटेर्ने प्रश्न त हुँदैन, सबैले आफ्नो–आफ्नो काम गर्ने हो तर केही मनोवैज्ञानिक असर भने पर्छ । आफू जाँदैछु भन्ने थाहा पाएपछि मन्त्रीले पनि आफ्नो स्वार्थका कामहरू फटाफट गर्ने प्रचलन नेपालको हकमा देखिएकै हो । अनि मन्त्रीकै वरिपरि हुनेहरूले पनि आफ्नो स्वार्थ अनुकूल काम अघि बढाउन दबाब दिन्छन् ।’ 

उनले मन्त्रीलाई सचिवहरूले नटेर्नेभन्दा पनि कार्यकर्ताहरूले नै बढी दबाब दिने र आफ्ना अनुकूलका कामहरू छिटो अघि बढाउन खोज्ने प्रवृत्ति देखिएको खुलासा गरे ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्