शिक्षकको जागिर छाडेर बगरमा केराखेती गर्दै भुषाल

प्रतिकात्मक तस्वीर

दाङका एक व्यक्तिले शिक्षकबाट राजीनामा दिएर बगरमा केरा खेती गरेका छन् ।

लमही नगरपालिका–३ फल्कापुर निवासी नारायणप्रसाद भुषालले बगरमा केरा खेती गरेका छन् ।


Advertisement

राप्ती नदीले कटान गरेको लमही–२ राजपुरको करीब १२ बिघा क्षेत्रफलमा केरा खेती गरेको उनले बताए । ‘पहिले बस्ती थियो तर राप्ती नदीले कटान गर्न थालेपछि बस्ती अन्तै सर्‍यो, यो स्थान बगरमा परिणत भयो,’ उनले भने, ‘बगरमा परिणत भएपछि यो स्थानमा अहिले मैले व्यावसायिक केरा खेती गर्न थालेको छु ।’ 

वार्षिक ३ लाख ६० हजार भाडा दिने सम्झौता गरी जग्गाामा ‘जी नाइन, वैलिएम हाईब्रेड र हरि साल’ जात लगायतका १५ हजार केराका बिरुवा रोपेको उनको भनाइ छ । ३ वर्षदेखि व्यावसायिक केरा खेती शुरू गरेका भुषालले पहिलो सिजनमै २ लाख ५० हजार आम्दानी गर्न सफल भएको बताए ।


Advertisement

एउटा केराको बोटमा २७५ वटासम्म कोसा लाग्ने गरेका छन् । उनले दोस्रो सिजनमा करीब ७ लाख आम्दानी गर्ने योजना बनाएका छन् । अहिले दोस्रो सिजनको केरा पनि तयार भइसकेको उनको भनाइ छ ।

हाल उत्पादन भएका केराहरू लमही बजारमै खपत हुने गरेको उनले बताए ।

प्रायः फुटकर व्यवसाय गर्ने मानिसहरू फार्ममै पुगेर केरा लैजाने गरेका छन् । उनले केरा खेतीलाई अझै फराकिलो बनाउने सोचमा रहेको बताए ।

‘अहिले १२ बिघामा केरा खेती छ । तर यतिले मात्रै पुग्दैन,’ उनले भने, ‘यसलाई बढाएर करीब ३० बिघा बनाउने योजनामा छु ।’ केरा खेतीका लागि मल आवश्यक हुने भएकाले अब केरा खेतीसँगै भैंसी र बाख्रापालन गर्ने योजना बनाएको समेत उनले बताए ।

बाख्राका लागि खोर समेत तयार पारिसकेको भन्दै कृषि फार्मका लागि २५ लाख रुपैयाँ लगानी भइसकेको उनको भनाइ छ । भुषालले अहिले प्रदेश सरकारबाट अनुदानका लागि प्रक्रिया अगाडि बढाएको बताए ।  कृषि ज्ञान केन्द्र दाङले भने ४ लाख अनुदान दिइसकेको छ । 

भुषालले लमहीस्थित खिमबहादुर शाह माध्यमिक विद्यालयमा गणित विषयमा १० वर्ष अध्यापन गराएका थिए । त्यसपछि २ वर्ष निजी विद्यालयमा पनि अध्यापन गराएका उनले शिक्षक पेशाभन्दा पनि कृषि पेशामा सम्भावना देखेपछि पेशा रोजेका हुन् ।

उनले केरा खेतीको रेखदेखका लागि १ जनालाई रोजगारी समेत दिएका छन् । अन्य खेती जस्तै केरा खेतीमा पनि निकै मेहनत गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ । उनका अनुसार वर्षमा २ पटक मल दिनुपर्ने र केराको बोटलाई सफाइ गरिरहनुपर्ने हुन्छ ।

कमेन्ट गर्नुहोस्