हाजिर हुन सचिवलाई मन्त्रीकै ‘तगारो’

प्रदेश २ को भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयको सचिवमा सरुवा भएकी सम्झना काफ्लेले मंगलबार अपराह्न मन्त्री शैलेन्द्रकुमार साहलाई फोन गरेर जनकपुर आउन लागेको जानकारी दिइन् । काफ्लेले रवानापत्र लिएर बुधबार आउने योजना सुनाउँदा मन्त्री साहले ‘प्रमुख सचिवसँग पनि सम्पर्क गर्नुहोला’ भनेर फोन राखे ।

सचिव काफ्ले गत बुधबार करिब साढे २ बजेतिर मन्त्रालय पुगिन् तर कार्यकक्षमा ताल्चा थियो । ताल्चा खोल्न कोही तयार भएनन् । मन्त्री साह पनि मन्त्रालयमा थिएनन् । उनी कर्मचारीसँग परिचय गर्न सभाकक्षमा पुगिन् ।


Advertisement

परिचयात्मक कार्यक्रम थाल्नै लाग्दा मन्त्रालय परिसरमा होहल्ला हुन थाल्यो । होहल्ला गर्ने समूह सभाकक्षमै पुगे । सचिव काफ्लेलाई फिर्ता जान भन्दै नाराबाजी गरे । होहल्ला गर्ने भीडको नेतृत्व भने मन्त्री साहकै स्वकीय सचिव नवनित झाले गरेका थिए । त्यसक्रममा उनले मन्त्रालयको सीसीक्यामेरा नै बन्द गरिदिए ।

मन्त्रालयका कर्मचारीहरूले ‘त्यसो नगर्न’ सम्झाउँदा उनीहरू हातपातमै उत्रिए । मन्त्रालयका अनुसार त्यस क्रममा एक जना कर्मचारी घाइते भएका छन् । स्थिति बिग्रन थालेपछि मन्त्रालय परिसरमा प्रहरी पुग्यो र होहल्ला सेलायो । सचिव काफ्ले भने परिचयात्मक कार्यक्रम रोक्दै सिधै प्रमुख सचिव अर्जुन पोखरेललाई भेट्न मुख्यमन्त्री कार्यालय पुगिन् ।


Advertisement

उनले मन्त्रालयमा हाजिर हुन गरिएको अवरोधबारे पोखरेललाई बिफ्रिङ गरिन् ।

त्यसयता काफ्ले सरकारी निवासमै छन् । ‘कार्यकक्षमा ताल्चा लागेको छ । मन्त्रालय गएर कहाँ बसेर काम गर्नू ?’ उनले कान्तिपुरसँग भनिन्, ‘मुख्यमन्त्रीज्यू र प्रमुख सचिवज्यूलाई सबै घटनाक्रम थाहा छ । उहाँहरूले निकास निकाल्नु होला,’ उनले भनिन् ।

सचिव काफ्ले सरुवा भएको एक महिनापछि मात्रै हाजिर हुन आएकी हुन् । मन्त्री साह यसअघिका सचिव विमलकुमार निर्मललाई संघीय सरकारले सरुवा गरेपछि रुष्ट छन् । मन्त्री साहले पत्र लेखेर संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयसमक्ष असन्तुष्टि नै पोखेका थिए । उनले संघीय सरकारले प्रदेशलाई नसोधी छिटोछिटो सचिव सरुवा गरिदिँदा कार्य सम्पादनमा अप्ठ्यारो भइरहेको पनि पत्रमा उल्लेख गरेका छन् ।

कोरोना महामारीका बेला मन्त्रालयले प्रदेश २ का ४७ हजार ८ सय ८२ जना किसानको ४ महिनाको बैंक ब्याज (२१ करोड ६५ लाख ४९ हजार ५ सय ९९ रुपैयाँ) तिरिदिएको थियो । यसमा मन्त्री साहलाई निर्मलले सघाएका थिए । पछिल्लो ३ वर्षमा मन्त्रालयमा ६ जना सचिव लगालग सरुवा भए पनि मन्त्री साहले कुनै प्रतिक्रिया जनाएका थिएनन् ।

यसैबीच, शुक्रबार जनकपुर आएका संघीय सरकारका कृषिमन्त्री घनश्याम भुसाल र मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतबीच मन्त्री–सचिव ‘लफडा’ कै विषयमा छलफल केन्द्रित भएको स्रोतले जनाएको छ । छलफलमा प्रदेशका कृषिमन्त्री साह पनि उपस्थित थिए ।

सिस्टमसँगको लडाइँ हो’

– शैलेन्द्र साह
मन्त्री, भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी, प्रदेश–२

मन्त्री र सचिवबीचको यो झमेला हुँदै होइन । कर्मचारीको सरुवाको पद्धति ठीक भएन भन्नेमा मात्र हाम्रो आपत्ति हो । मेरै मन्त्रालयमा ३ वर्षमा ६ जना सचिव फेरिए । एउटा सचिवले नीति र योजना बनाउँछन्, त्यो कार्यान्वयन नहुँदै सरुवा भइदिन्छ । अर्को सचिव आउँछन्, यसअघि बनेको नीति–योजनासँग सरोकारै राख्न चाहँदैनन् । त्यसैले मैले सचिवको सरुवा हुँदा पत्र लेखेरै संघीय सरकारसँग आपत्ति जनाएको थिएँ । अहिलेको सिस्टमसँगको लडाइँ मात्र हो । तर, उहाँ मन्त्रालयमा हाजिर हुन जाँदा त्यहाँ जुन घटनाक्रम भयो, त्यसको छानबिनका लागि राज्यमन्त्रीको संयोजकत्वमा समिति बनेको छ । कर्मचारी वा मेरो सचिवालयको जोसुकै दोषी भए पनि कारबाही हुन्छ ।

‘काम गर्न आएकी हुँ’
– सम्झना काफ्ले
सचिव, भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालय, प्रदेश–२

हाजिर हुन जाँदा अवरोध गरियो । म केही नबोली मन्त्रालयबाट फर्किएँ । म सचिव भएकोले प्रक्रियागत हिसाबले चल्ने हो । प्रमुख सचिवको निर्देशनमा काम गर्ने हो । कार्यकक्षमा ताल्चा लागिरहेकाले निवासमै बसिरहेकी छु । म यहाँ झगडा गर्न आएकी होइन । काम गर्न आएकी हुँ । मुख्यमन्त्री र प्रमुख सचिवज्यूले जे निष्कर्ष निकाल्नुहुन्छ, म त्यही मान्ने हो । सचिवको छिटोछिटो सरुवा हुँदा मन्त्रालयको कार्यसम्पादनमा समस्या भइरहेको कुरा सुनेकी छु । यो राजनीतिक विषय भएकाले यसको हल गर्ने जिम्मा त मन्त्रीज्यूहरूकै हो । कान्तिपुर दैनिकमा अजित तिवारीले खबर लेखेका छन् ।

छापाबाट
छापाबाट

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्