बुटवलका २ ‘ड्रीम प्रोजक्ट’ : धमाधम बन्दैछन् सम्मेलन केन्द्र र प्रदर्शनी स्थल

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य लुम्बिनी प्रदेशबाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

प्रदेश नम्बर ५ को अस्थायी राजधानी बुटवलमा दुईवटा ठूला आयोजनाको निर्माण कार्य धमाधम भइरहेको छ । 

पूर्वपश्चिम राजमार्गसँग जोडिएको बुटवल–१० रामनगरमा राजधानी बाहिर एकै ठाउँमा राष्ट्रिय गौरवका दुई आयोजना बुटवल सभाहल र बुटवल प्रदर्शनी केन्द्रको काम धमाधम भइरहेको हो । यी दुवै अन्तर्राष्ट्रिय स्तरका संरचनाहरू हुन् । 


Advertisement

दुवै ‘ड्रीम प्रोजेक्ट’को मुख्य योजनाकार पूर्व अर्थमन्त्री तथा नेकपा महासचिव विष्णु पौडेल हुन् । यस क्षेत्रका सांसद समेत रहेका पौडेलले जलस्रोत मन्त्री हुँदा सभाहल र अर्थमन्त्री हुँदा प्रदर्शनी केन्द्र बनाउने योजना ल्याएका थिए ।

१६ विगाहा जमिनमा बनिरहेका बुटवल सभाहल र बुटवल प्रदर्शनी केन्द्रले प्रदेशकै मुहार फेर्ने अपेक्षा छ । यी दुई आयोजना बनेपछि बुटवल भौतिक पूर्वाधारमा बलियो बन्नेछ । बुटवलमा निर्माणाधीन सभाहल मुलुककै ठूलो सभाहल हुनेछ ।   


Advertisement

सभाहल निर्माणका लागि पाँच वर्ष अघि ०७१ माघ १५ गते रबिना/समानान्तर/सूर्यचन्द्र जेभी काठमाडौंले ठेक्का पाएको थियो ।

शहरी विकास तथा भवन निर्माण विभागले तयार पारेको वृहत् गुरुयोजना अनुरूप नै धमाधम निर्माण कार्य भइरहेको आयोजनाका कार्यालय प्रमुख शिखर लामाले जानकारी दिए ।  

कुल २३ करोड ७६ लाख ७१ हजार बराबरमा टेन्डर स्वीकृति भएको यो पहिलो चरणको काम म्याद थप गरेर अब आउँदो वर्षको असार १८ गतेसम्म पहिलो चरणको निर्माण कार्य सक्नुपर्ने छ । 

करीब १६ बिगाह क्षेत्रफलमा निर्माण भइरहेको सम्मेलन केन्द्रको हाल ब्लक ‘ए’, ‘बी’ र ‘सी’ को संरचना निर्माणका काम सम्पन्न भएर साजसज्जा तथा छाना लगाउने लगायतका काम भइरहेका छन् ।

हालसम्म झण्डै ८० प्रतिशत काम सम्पन्न भइसकेको बताइएको छ । आकाशबाट  हेर्दा नेपालको राष्ट्रिय झण्डाको आकारमा देखिने सम्मेलन केन्द्रमा दुईतले व्यावसायिक भवन, चारवटा प्रवेशद्वार, एक हजार क्षमताको खुलामञ्च, सूचना प्रविधि, हरियालीका लागि आकर्षक बगैँचालगायत रहने छन् । 

ठेक्का सम्झौता भएको लामो समयसम्म निर्माणस्थलमा रहेका रुखहरू हटाउने विषयमा वन मन्त्रालयले स्वीकृति नदिँदा निर्माणको काम अघि बढ्न सकेको थिएन । 

अहिले कानूनी जटिलतासमेत सबै समाधान भएर निर्माणका कामहरू धमाधम भइरहेका छन् । 

यी संरचनालाई बुटवलमा निर्माण भएपनि समग्र मुलुककै गहनाका रूपमा लिनुपर्ने बुटवल उप–महानगरपालिकाका प्रमुख शिवराज सुवेदी बताउँछन् ।

पहिलो चरणमा निर्माण भइरहेको बुटवल सभाहल बेसमेनसहित चारतलाको हुनेछ । बेसमेनमा करीब सात सय सिटको सभाहल, ५० सिटको बैठक कक्ष, भीआईपी च्याम्बर, बिजनेश सेन्टर, इन्टरनेट कक्ष, सुरक्षा कक्ष, मायाको चिनो बिक्रीस्थल तीनवटा र शौचालय रहने छन् । यस्तै पहिलो तलामा ५० सिट क्षमताका दुईवटा लेक्चर हल, रजिष्ट्रेसन कक्ष र शौचालय रहने छन् । 

यसैगरी दोस्रो तलामा ४ सय ३० सिट क्षमताको बाल्कोनी र शौचालयहरू निर्माण भइरहेका छन् । तेस्रो तलामा जीएम (जेनरल मेनेजर) को कार्यकक्ष, प्रशासनिक कक्ष, लेखा कक्ष, ८० सिट क्षमताको ब्रिफिङ कक्ष तथा चारवटा प्रशारण कक्ष र शौचालयहरू रहनेगरी धमाधम निर्माण कार्य भइरहेको छ । 

यी सबैको संरचना खडा भइसकेर अहिले साजसज्जाको काम चलिरहेको छ । यहाँ दैनिक एक सय ५० जति कामदार खटिएका छन् । उनीहरूले भवन निर्माण, रंगरोगन, मार्बल टायल जडानदेखि इलेक्ट्रिकलका कामहरू गरिरहेका छन् । 

बुटवल सभाहल (सम्मेलन केन्द्र)लाई दुई चरणमा विभाजन गरेर काम शुरू भएको थियो । सोहीअनुरूप पहिलो चरणको काम लगभग ८० प्रतिशत पूरा भइसकेको छ भने अर्को चरणको काम पनि लगभग २५ प्रतिशत पूरा भइसकेको छ । दोस्रो चरणको कामका लागि जेडसीजीआइइसी/आषिस जेभी काठमाण्डौं नामको निर्माण कम्पनीले ०७४ असार २३ गते कार्यादेश पाएको थियो ।

काम शुरू भएको तीन वर्षमा निर्माण सम्पन्न गर्नेगरी ८० करोड ३१ लाख ७० हजार एक सय ८८ रुपैयाँमा टेण्डर स्वीकृति भएको थियो । दास्रो चरणअन्तर्गत हाल साउथ ब्लकको ग्राउण्ड फ्लोरको स्ल्याब र ट्रस, नर्थ ब्लकको ग्राउण्ड फ्लोरको छत ढलान, सर्भिस ब्लकमा प्लिन्थ लेभलको कोलुम, स्टाफ क्वाटरमा फाउन्डेशनको काम भइरहेको छ । 

बुटवल सभाहलको दोस्रो चरणमा उत्तरी र दक्षिणी ब्लक गरी बेसमेनसहित थप दुई तलाको हुनेछ । ग्राउण्ड फ्लोरमा एक सय २६ सिट क्षमताको मिटिङ हल, ७३ सिट क्षमताका अलग–अलग डिजाइनका पाँचवटा मिटिङ हल र प्राथमिक उपचार कक्ष निर्माण हुनेछन् । त्यस्तै पहिलो तलामा ६२ सिट क्षमताको मिटिङ हल, एक सय २६ सिट क्षमताका दुईवटा आकर्षक मिटिङ हल र ४२ सिट क्षमताका तीनवटा मिटिङ हल निर्माण हुनेछन् ।

दक्षिणी ब्लकलाई प्रदर्शनी स्थलका रूपमा निर्माण गरिनेछ । यो ब्लकको ग्राउण्ड फ्लोरमा मात्रै तीनवटा प्रदर्शनी हल र प्रिफङ्सन कक्ष निर्माणका काम शुरू भएका छन् । 

सभाहलको बाहिर सयौं सवारी साधन अट्ने गरी पार्किङ, जलधारासहितको हरियाली बगैँचासमेत निर्माण हुनेछन् । 

बुटवल प्रदर्शनी स्थल 

बुटवल मण्डपमै करीब ६.४ विगाह क्षेत्रफलमा राष्ट्रिय गौरवको अर्को महत्त्वपूर्ण आयोजना अन्तर्राष्ट्रिय प्रदर्शनी केन्द्रको पनि काम शुरू भएको छ ।

२०६५ सालमा पुष्पकमल दाहाल प्रधानमन्त्री र विष्णु पौडेल जलस्रोत मन्त्री रहेको बेला सरकराले प्रदर्शनी केन्द्र निर्माणका लागि बुटवल मण्डपको १६ बिघा जग्गा दिने निर्णय गरेको थियो ।

बुटवल अन्तर्राष्ट्रिय प्रदर्शनी केन्द्रको काम पनि धमाधम अगाडि बढेको छ । गत जेठ १३ गते यस क्षेत्रका सांसद पौडेलले शिलान्यास गरेका थिए ।  एक अर्ब दुई करोड १४ लाख ५३ हजार ८२ रुपैयाँमा टेन्डर स्वीकृति भएको यो प्रदर्शनी केन्द्र २७ महिनाभित्रमा निर्माण सक्नेगरी क्यापासिटई इन्फ्राप्रोजेक्ट्स–गौरी पार्वती जेभी काठमाण्डौंले वैशाख १३ गते कार्यादेश पाएको थियो । 

हाल प्रदर्शनी हलको जगको ढलान गर्ने काम भइरहेको छ । यसलाई करीब २५ प्रतिशत काम पूरा भएको बताइन्छ । 

प्रदर्शनी केन्द्रमा तीनवटा ठूला प्रदर्शनी कक्ष रहनेछन् । जहाँ ८ सय ३८ वटा स्टलहरू रहने छन् । चार सय ५० र ३ सय सिट क्षमताका मिटिङ हल, २ सय जनाले एकैपटक बसेर खान मिल्ने खाजा कक्ष, बाल उद्यानसहितको ठूलो पहाडी ढाँचाको आकर्षक बगैैँचा तथा बिजनेश सेन्टर, रजिस्टे«शन र फङ्सन लबी निर्माण हुनेछन् ।

यस्तै अन्तर्राष्ट्रिय ढाँचाको प्रशासनिक केन्द्र, सार्वजनिक सुरक्षा, प्राथमिक उपचार, शौचालय निर्माण हुनेछन् । यस्तै अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको सुरक्षा यन्त्र जडित प्रवेशद्वार, प्रिफङ्सन लबी र आगमन कक्ष निर्माण हुनेछन् । 

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्