सस्ताेमा खाना खुवाउने लहर: झापामा १० रुपैयाँमै अघाउन्जेल खाना

File Photo

सडक बालबालिका, असाहय र विपन्न समुदायलाई लक्षित गर्दै झापाका ३ युवाले तीन सातादेखि १० रुपैयाँमै खाना उपलब्ध गराउँदै आएका छन्।

मारवाडी समुदायका तीन युवा प्रविन अग्रवाल, पुरुषोत्तम अग्रवाल र मनोज अग्रवालले विगत तीन सातादेखि दैनिक ५ सय जनालाई खाना खुवाउँदै आएका हुन्।


Advertisement

विर्तामोडको मुख्यचोकमा बिहान ७ बजेदेखि अपराह्न १२ बजेसम्म दैनिक दाल, भात, तरकारी र अचारसहितको खाना सेट उपलब्ध गराउँदै आएको युवा व्यवसायी प्रविनले बताए। उनले भने, 'चिसो मौसममा कतिपय घरमा खान नभएर भोकै काममा हिँड्नु पर्ने हुन्छ अनि कतिपय सडक बालबालिका खानाको खोजीमा चिसोमा भौँतिरिरहेका हुन्छन्, उनीहरुलाई सहजताका लागि हामी तीन जनाले १० रुपैयाँमै खाना दिन शुरु गरेका हौँ।'

सित्तैमा खाना खान पाइने भएपछि अहिले मजदूरलाई धेरै सहज भएको उनले बताए। उनले भने, '१० रुपैयाँ हुनेले दिन्छन् नहुनेले दिँदैनन्, हामी कसैसँग पनि पैसा माग्दैनौँ, सहयोगका लागि टोकरी राखिदिएका छौँ, इच्छा हुनेले त्यही टोकरीमा पैसा राखिदिनुन्छ।' सामाजिक कामका लागि तीन युवाले देखाएको आँट अहिले झापावासीका लागि उदाहरणीय बनेको छ। बिहानको चिसोमा तीन युवा आफैँ खानाको तयारीमा जुटछन्। उनीहरुसँगै अरु तीन जना कालीगढ पनि बिहानै निस्कन्छन्। बिहानै ६-७ जनाको समूहले तयार गरेको खाना वितरणका लागि दुई महिलाले सधैँ सहयोग गर्दै आएका छन्।


Advertisement

 बिहान ७ बजेबाट खाना वितरण शुरु हुन्छ । दश बजेसम्म खाना खानेको चोकमा भीडभाड हुन्छ । '१० रुपैयाँमा खाना वितरण गर्नेभन्दा शुरुमा कसैले पत्याएका थिएनन्,' पुरुषोत्तमले भने, 'विर्तामोड उद्योग वाणिज्य सङ्घका अध्यक्ष कुमार भट्टराई, प्रदेश नं १ का उद्योग वाणिज्य सङ्घका सदस्य बलराम कार्कीको उपस्थितिमा हामीले खाना वितरणको कार्यक्रम शुरु गर्दा सबैले हाँसो मजाकमा उडाउनुभयो, तर अहिले तीन सातादेखि निरन्तर निःशुल्क खाना प्रदान गर्दै आएपछि सहयोग जुट्न थालेको छ ।'

विर्तामोडमा १० रुपैयाँमा खाना दिन शुरु गरेपछि दमक र भद्रपुरमा पनि केही युवाले यस्तै कामको शुरुआत गरेका छन् । झापाका तीन ठाउँमा १० रुपैयाँमै खाना खान पाइने भएपछि विपन्न समुदाय, मजदूर, सडक बालबालिका र असहायका लागि सहज भएको छ ।  सुरेन्द्र भण्डारी/रासस

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्