नेपाल ट्रस्टको जग्गा गण्डकी प्रदेश मातहत ल्याउन कार्यदल

विजय उत्सव
विजय उत्सव

पत्रकार विजय उत्सव लोकान्तरका गण्डकी प्रदेश प्रतिनिधि हुन् ।

गण्डकी प्रदेश सरकारले नेपाल ट्रस्टका नाममा रहेका पोखरा क्षेत्रका जग्गा तथा भौतिक संरचना प्रदेश सरकार मातहत ल्याउने प्रयास थालेको छ ।

त्यसको सम्भाव्यता अध्ययन थाल्न समिति गठन गरिएको छ । 


Advertisement

गण्डकी प्रदेश भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्री एवं सरकारका प्रवक्ता रामशरण बस्नेतले मन्त्रिपरिषद्ले पोखरामा रहेका नेपाल ट्रस्टको नामका जग्गा र भौतिक संरचना प्रदेश मातहतमा ल्याउन संघीय सरकारसँग माग गर्ने निर्णय बमोजिम अध्ययन समिति गठन गरेको जानकारी दिए ।

प्रवक्ता बस्नेतका अनुसार सोको अध्ययन गरी प्रतिवेदन पेश गर्न प्रदेश नीति तथा योजना आयोगका उपाध्यक्ष डा. गिरीधारी शर्माको संयोजकत्वमा समिति गठन गरिएको छ । समिति सदस्यमा गण्डकी प्रदेशका मुख्य न्यायाधीवक्ता डा. राजेन्द्र घिमिरे, मुख्यमन्त्री कार्यालयका सचिव गणेश पाण्डे, गोरखा जिल्ला गण्डकी गाउँपालिकाका डा. धु्रव रेग्मी, पर्यटनविद् जुद्धबहादुर गुरुङ र सदस्य सचिवमा उद्योग, पर्यटन, वन तथा वातावरण मन्त्रालयका सचिव यामप्रसाद पोखरेल समेत गरी ६ सदस्यीय समिति गठन गरिएको छ ।


Advertisement

समितिले ट्रस्टको नाममा रहेका पोखरा क्षेत्रभित्रका सबै जग्गा, सम्पत्ति तथा भवन खोजी गरी प्रदेशको नाममा ल्याउन सक्ने गरी प्रतिवेदन पेश गर्नेछन् ।

गठित समितिले तयार पार्ने प्रतिवेदन आधारमा प्रदेश सरकारले संघीय सरकारसँग ती जग्गा तथा भौतिक संरचना प्रदेश मातहत ल्याउने गरी माग गर्ने मन्त्री बस्नेतले जनाए । हिमागृह र रत्न मन्दिरलाई थप व्यवस्थापनसहित सञ्चालन गर्न के गर्न सकिन्छ भन्नेबारे समितिले आफ्नो सुझाव दिनेछ ।

मन्त्री बस्नेतले समेत हिमागृह र रत्न मन्दिरलाई थप पर्यटकीय आकर्षणको केन्द्र बनाउन संग्रहालय, बगैंचा वा पुस्तकालय के बनाउन सकिन्छ, सोबारे जनतासँग सल्लाह लिएरै अघि बढ्ने जानकारी दिए ।

नेपाल ट्रस्टका अध्यक्ष समेत रहेका संघीय सरकारका रक्षामन्त्री ईश्वर पोखरेलले मंगलवार जारी गरेको श्वेतपत्रमा समेत पोखरा क्षेत्रमा ट्रस्टको नाममा हिमागृह र रत्न मन्दिरसहित ७४ रोपनी जग्गा रहेको उल्लेख छ । 

प्यागोडा शैलीमा बनाइएको हिमागृह दरबारको भित्री संरचना ढुंगामा कुँदिएका आकर्षक कलाले सजित छ । पूर्व राजा महेन्द्रले तालपारीको रानीवनको संरक्षण समेतको लक्ष्य राखी २०१३ सालमा जग्गा किनेर ३ वर्षपछि रानी रत्नको नाममा दरबार निर्माण गरेका थिए । रत्न मन्दिर परिसरको अभिन्न भू–भागका रुपमा रहिआएको हिमागृह करीब १० रोपनी क्षेत्रफलमा फैलिएको छ । सो हाल नेपाल ट्रस्ट ऐन बमोजिम नेपाल ट्रस्टको कार्यालयको नाममा सोही कार्यालयले रेखदेख तथा व्यवस्थापन गरिरहेको छ ।

पोखराका पर्यटन व्यवसायी अग्नि कँडेलले सार्वजनिक सम्पत्ति संरक्षण गर्न नसकिए विपत्ति आउँदा अप्ठ्यारो पर्ने भएकाले सार्वजनिक सम्पत्ति जोगाउनु सबैको दायित्व भएको बताए ।

नागरिक समाज पोखराका पूर्व संयोजक रामबहादुर पौडेलले रत्न मन्दिरसँगै हिमागृहलाई पनि सशुल्क रुपमा सर्वसाधारणका लागि खुला गरिनुपर्ने मत राख्दै आएका छन् । लामो समयदेखि आफूहरूले भाडा प्रकरण रोक्नुपर्नेमा खबरदारी गर्दै आएको उनले स्मरण गरे ।

विजय उत्सव
विजय उत्सव

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्