पोखरा महानगरको कामकारवाहीप्रति कांग्रेसबाट निर्वाचित वडाध्यक्षको विरोध

विजय उत्सव
विजय उत्सव

पत्रकार विजय उत्सव लोकान्तरका गण्डकी प्रदेश प्रतिनिधि हुन् ।

पोखरा महानगरपालिकाको कामकारवाहीमा असन्तुष्टि जनाउँदै महानगरमा कांग्रेसबाट निर्वाचित वडाध्यक्षले विरोध जनाएका छन् ।

नेपालमै क्षेत्रफलका हिसाबले सबैभन्दा ठूलो पोखरा महानगरपालिकाका कूल ३३ वडामध्ये ११ वटा वडामा स्थानीय तह निर्वाचनमा कांग्रेसबाट प्रतिनिधित्व गर्ने वडाध्यक्षले चुनाव जितेका थिए । बाँकी २२ वटा वडामा नेकपा गठबन्धनले चुनाव जितेको थियो ।


Advertisement

पोखरा महानगरपालिकामा प्रमुख र उपप्रमुखसहित वडामा समेत दुइतिहाई वर्चस्व कायम गरेको नेकपाले महानगरपालिकाको कामकारवाही र विभिन्न विकासका योजना तथा ठेक्का सम्झौतामा एकलौटी गरेको, आफ्नै कार्यकर्ता पोस्ने काम गरेको, विभिन्न घाटहरूको ठेक्का सम्झौतामा अनियमितता गरेको, महानगर स्वामित्वका भवनको घरभाडा आर्थिक चलखेल गरेको, पार्किङ ठेक्का बापतको रकम अझै असुल नगरेको, बैंक ग्यारेन्टी नराखेको कांग्रेसबाट प्रतिनिधित्व गर्ने वडाध्यक्षको आरोप छ । 

पोखरामा सोमवार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा महानगरमा कांग्रेस सचेतक एवं पोखरा–९ का वडाध्यक्ष रामराज लामिछानेले विभिन्न अनियमितता सम्बन्धमा विभिन्न १२ बुँदासहित महानगरलाई ध्यानाकर्षण गराइएको जानकारी दिए । निर्वाचनपछि पहिलो वर्ष पर्ख र हेरको अवस्थामा आफूहरू रहेकोमा दोस्रो वर्ष महानगरपालिकालाई राम्रोसँग सञ्चालन गर्दै ‘हाम्रो र राम्रो महानगर’ बनाउन विभिन्न चरणमा धेरै सुझाव दिएको भए पनि कार्यान्वयन हुन नसकेको उनले गुनासो गरे । 


Advertisement

उनका अनुसार पोखरा रामघाटको ठेक्का सम्झौता गर्दा राजी कन्स्ट्रक्सनसँग प्रचलित कानून एवं प्रकाशित सूचना विपरीत हुने गरी ३ करोड ५ लाख बराबरको रकम बैंक ग्यारेन्टी एवं नगद २ हप्ताभित्र जम्मा गर्ने गरी सम्झौता भएकोमा रकम जम्मा एवं बैंक ग्यारेन्टी पेश नगरी अनियमितता भएको छ । 

जनप्रतिनिधि आउनुअघि बेरुजु करीब २३ करोड भएकोमा हाल बेरुजु १ अर्ब २६ करोड हुन गएको, पोखराको सिर्जनाचोकस्थित महानगरको भवन ७६ लाख पर्ने गरी भाडामा दिँदा ठेक्का दिइएकोमा सोबापत हालसम्म १ करोड ८६ हजार अझै असुल गर्न नसकेको, मालपोत कार्यालयअघि महानगरको सटर विगतमा २५ हजार मासिक भाडा दिइँदै आएकोमा हाल मात्र १०–१२ हजारमै सम्झौता गरी आर्थिक हिनामिना गरिएको बताइएको छ । 

विज्ञापन कर बापतको सम्झौता कायमै रहेको अवस्थामा घुमाउरो पारामा उही ठेकेदारलाई नै सहयोग पुग्ने गरी शर्तहरू राखी ठेक्का दिइएको भए रकम असुलउपर नभएको पाइएको छ । 

कांग्रेसबाट निर्वाचित वडाध्यक्षमा पोखरा–९ का रामराज लामिछाने, पोखरा २ का रामेश्वर मल्ल, ३ का रवीन्द्रबहादुर प्रजु, पोखरा ४ का शंकर बास्तोला, ६ का जगतबहादुर पहारी, १० का राजकुमार गुरुङ, ११ का मोहनप्रसा बास्तोला, १२ का रामबहादुर कार्की, २३ का विष्णुप्रसाद पराजुली, २७ का पूर्णकुमार गुरुङ र ३२ का अक्कलबहादुर कार्की रहेका छन् ।

विजय उत्सव
विजय उत्सव

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्