काठमाडौं काभ्रेस्थलीका मतदाता भन्छन, अहिलेसम्म भोट माग्न कोही आएनन्

अर्घेलो थापा
अर्घेलो थापा

अर्घेलो लोकान्तरका कला संवाददाता हुन् । 

काठमाडौं, २८ कात्तिक – प्रदेशसभा र प्रतिनिधिसभाको चुनाव नजिकिँदै गर्दा देशभर चुनावी रौनक बढेको छ । गाउँगाउँमा उम्मेदवारले मतदातासँग भोट माग्न विभिन्न तरिका अपनाउन थालेका छन् । तर काठमाडौंकै क्षेत्र ६ मा पर्ने काभ्रेस्थलीमा भने अझै चुनावी रौनकले प्रभाव पारेको छैन ।

तारकेश्वर गाविसबाट नगरपालिका बनेको काभ्रेस्थली क्षेत्रका जनताले अहिलेसम्म चुनावले कुनै प्रभाव नपारेको बताए । सरकारले तारकेश्वर नगरपालिकाअन्तर्गत राखेपछि काभ्रेस्थलीका जनताले नगरपालिका बराबरको सुविधाको आशा राखेका छन् ।


Advertisement

तर काभ्रेस्थली भने बिस्तारै गाउँबाट शहर बन्ने प्रक्रियामा छ ।

चुनाव नजिकिँदै गर्दा अझै पनि जनतामा चुनावी रौनकले भने छोएको छैन । ०७२ सालको भूकम्पले भत्काएका घरहरु अझै ठडिएका छैनन् । जग्गा धेरै हुनेले जग्गाको टुक्रा बेचेर केही घर बनाए पनि घरमात्र भएका जनता भने अझै पनि छाप्रोमा बस्दै आएका छन् ।


Advertisement

खेतमा घाँस जम्मा गर्दै गरिरहेका काभ्रेस्थलीका दिनानाथ अधिकारीले आफूलाई चुनावले कुनै प्रभाव नपारेको बताए । ‘धेरै खेत हुनेले जग्गा बेचेर घर बनाइसके, हामी नहुनेले सरकारले दिएको पैसाले जग हाल्न पनि सकेको छैनौं’, उनले थपे, ‘हामीलाई त चुनावभन्दा घरधन्दाकै कामले थिचेको छ ।’

आफूले जिताएका उम्मेदवारले काभ्रेस्थलीको विकास र निकासका लागि भूमिका खेल्नुपर्ने स्थानीय हरिप्रसाद न्यौपानेले बताए । ‘नगरपालिकाको कर तिरेका छौं, हामीले जिताएका प्रतिनिधिले व्यक्तिगत स्वार्थभन्दा यो क्षेत्रको विकास गरिदिए हुन्थ्यो’, खेतमा डुल्दै गरेका न्यौपानेले लोकान्तरलाई भने ।
काभ्रेस्थलीमा पानीको समस्या खासै नभए पनि यो क्षेत्रलाई पर्यटकीय क्षेत्रका रुपमा विकास गर्नुपर्ने स्थानीय बताउँछन् । चुनाव आउन अझै केही दिन बाँकी रहँदा गाउँमा भोट माग्न भने कुनै पार्टीका उम्मेदवार पनि आएका छैनन् ।

दूरीका हिसाबाले काठमाडौंभन्दा केही टाढा पर्ने भएकाले पनि उम्मेदवार भोट माग्न नआएको स्थानीय बताउँछन् । ‘पहिले जिताएका मतदाताले पनि यो क्षेत्रमा खासै विकास गरेका छैनन्, त्यसैले पनि अहिले भोट माग्न नआएको हुनुपर्छ’, स्थानीयवासी नवराज पोखरेलले भने, ‘हुन त अझै चुनाव आउन बाँकी नै छ, चुनाव लागेपछि पालैपालो भोट माग्न आउने होलान् ।’


अहिले काभ्रेस्थलीमा कुनै पार्टीका झण्डा तथा पर्चा समेत देखिएको छैन । काभ्रेस्थलीकै सक्रिय कार्यकर्ता पनि अन्य क्षेत्रका जनतालाई रिझाउनतिर लागेका छन् । यस क्षेत्रमा चुनावी रौनक शून्य देखिएको छ ।
जिताएर पठाएका नेताले आफ्नो क्षेत्रका जनताको कुरा नसुन्ने बरु पार्टीले अर्कोपटक अर्को उम्मेदवारलाई उठाउने प्रवृत्तिले जनता अन्यौलमा देखिएका छन् । ‘भोट हालेर जितायो त्यसपछि कहिल्यै उम्मेदवारलाई देख्न पाइँदैन’, स्थानीय वृद्धा विष्णुदेवी अधिकारीले भनिन्, ‘हामीले आफ्नो क्षेत्रमा नगरे अरुको मुख हेरेर त के गर्नु, भूकम्पले भत्काएको घर बनाउन सकेका छैनौं, अर्काको खेत अधिँयामा लिएर गाई पालेका छौं, हामीलाई चुनावको दिनमा पनि चुनाव लाग्दैन ।’

काभ्रेस्थलीका धेरैजसो मतदातालाई उक्त क्षेत्रमा उठेका प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा उम्मेदवारको नाम समेत थाहा छैन । गाउँमा कसैले मतपत्रसम्बन्धि जानकारी पनि दिएका छैनन् । धेरैजसो मतदातामा भोट कसरी हाल्ने भन्ने समेत थाहा नभएको बताउँछन् । दिनानाथ अधिकारी भन्छन्, ‘कहिलेकाहीं एकदिन टिभीमा हेरेको त हो, तर हामीलाई भोट हाल्ने प्रक्रिया नै थाहा छैन, आजसम्म कसैले जानकारी पनि दिएको छैन ।’
प्रतिनिधिसभा निर्वाचनका लागि काठमाडौंको क्षेत्र नम्बर ६ मा पर्ने यो क्षेत्रबाट नेपाली कांग्रेसका तर्फबाट रक्षामन्त्री समेत रहेका भीमसेनदास प्रधान र वामपन्थी गठबन्धनको तर्फबाट माओवादी केन्द्रका झक्कुप्रसाद सुवेदी उम्मेदवार छन् । 
 

कमेन्ट गर्नुहोस्