नेकपाको निर्देशन : पार्टी स्कूलमा नियमित पढ्नू, जन्मदिन र पासनी घरभित्रै गर्नू !

सत्तारूढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) ले आफ्नो संगठन विभागलाई थप चुस्त र दुरुस्त बनाउन विशेष कार्ययोजना तयार पारेको छ ।

आइतवार बसेको सचिवालय बैठकले संगठन विभागले तयार पारेको विशेष कार्ययोजना पारित गरेको हो । 


Advertisement

कार्ययोजनामा नियमावली संशोधन गर्न केन्द्रीय कमिटी बैठकमा प्रस्ताव गर्ने उल्लेख गरिएको छ भने संगठित सदस्यता नवीकरण, संगठनलाई चलायमान बनाउन गर्नुपर्ने कामहरू, संगठित सदस्यले पालना गर्नुपर्ने आचारसंहिता लगायतका विषयहरू समेटिएको छ ।

सचिवालय बैठकले पारित गरेको विशेष कार्ययोजना आइतवारै सम्बन्धित कमिटीमा पठाइसकिएको छ । 


Advertisement

गत असोजमा बसेको संगठन विभागको बैठकले उक्त कार्ययोजना तयार गरेको हो । पार्टी एकीकरणपछि लगभग ठप्प बनेका नेकपाको संगठन नयाँ कार्ययोजनासँगै चलायमान गतिमा अघि बढ्ने अपेक्षा गरिएको छ । 

नेकपाको संगठन प्रमुख बनेदेखि नै वामदेव गौतमले संगठनलाई गतिशील बनाउन पार्टीका नेताहरूसँग निरन्तर छलफल थालेका थिए । गौतमले महासचिव विष्णु पौडेल लगायतका नेताहरूसँग छलफल गरेर संगठनात्मक कार्ययोजना तयार गरेका हुन् ।

गौतमले पार्टी संगठनमा सांस्कृतिक र व्यावहारिक सुधारका लागि प्रस्ताव तयार गरेका थिए । सो प्रस्तावलाई नेकपा सचिवालय बैठकले पारित गरेर निर्देशन दिएको हो ।

कार्ययोजनामा पार्टी नियमावलीको परिच्छेद ७,१३(ग) २४ मा संशोधन गर्ने र अनुमोदनका लागि केन्द्रीय कमिटीमा पेश गर्ने प्रस्ताव गरिएको छ । यसअघि नियमावलीमा ‘स्थानीय’ भन्ने वाक्यांश उल्लेख गरिएकोमा त्यसलाई ‘पार्टीका सबै तहका’ भन्ने वाक्यांश लेख्ने प्रस्ताव गरिएको हो । 

संगठन विभागले आवश्यकता अनुसार पार्टीद्वारा प्रत्यक्ष संचालित जनवर्गीय, सामुदायिक र अन्य संगठनहरूको अनुगमन निरीक्षण र मूल्यांकन गरी सम्बन्धित संगठन तथा तिनका पदाधिकारीहरूलाई सुझाव दिन सक्ने गरी कार्ययोजना तयार पारिएको छ । 

केन्द्रीय कमिटी मातहतका कमिटी सदस्यहरूले पार्टी स्कूलद्वारा सञ्चालित कक्षामा नियमित रूपमा भाग लिए वा नलिएकोबारे जाँचबुझ गरी सम्बन्धित कमिटीका पदाधिकारीलाई आवश्यक सुझाव दिन सक्ने विषय पनि कार्ययोजनामा समावेश गरिएको छ ।

कार्यकर्तालाई ‘सदस्यता नम्बर’

कार्ययोजनामा २०७६ सालको जेठ महिनाभित्र कार्यविधिअनुसार संगठित सदस्यता नवीकरण गरिसक्ने उल्लेख छ । पार्टी एकता भएको अघिल्लो दिन २०७५ जेठ २ सम्म कायम रहेका संगठित सदस्यको विवरण २०७६ माघ मसान्तभित्र सम्बन्धित कमिटीहरूले केन्द्रलाई उपलब्ध गराउनुपर्ने उल्लेख छ । 

कार्ययोजनामा पहिलाका संगठित सदस्यहरूले प्रमाणसहित सदस्यता नवीकरण कार्यदलमा उपस्थित भएर २०७६ चैतसम्मको सदस्यता शुल्क तिरेको प्रमाण उपलब्ध गराउनुपर्ने छ । 

कार्यदलले केन्द्रीय संगठन विभागद्वारा उपलब्ध गराइएको विवरणमा नामावली समावेश भएको संगठित सदस्यको निवेदन मात्र ग्रहण दर्ता गर्नेछ भने निवेदकमध्ये योग्य ठहरिएका व्यक्तिको संगठित सदस्यता नवीकरण गर्न प्रस्ताव तयार गरेर माथिल्लो कमिटीमा प्रस्तुत गर्नुपर्नेछ । कमिटीले प्रस्तावको आधारमा संगठित सदस्यता नवीकरण सम्बन्धमा आवश्यक निर्णय गर्ने कार्ययोजनामा उल्लेख छ । 

पार्टीको संगठित सदस्यहरूको अभिलेख डिजिटल प्रणालीमा राख्ने बताइएको छ । सदस्यलाई संगठित सदस्यता नम्बरसमेत प्रदान गरिने कार्ययोजनामा उल्लेख गरिएको छ ।

कार्ययोजनामा पार्टीका संगठित सदस्यहरूलाई २०७७ सालको असार मसान्तभित्र पार्टी कमिटी, निकाय र विभागमा संगठित गर्ने बताएको छ । यसका साथै प्रत्येक संगठित सदस्यहरूको विवरण तथा मूल्यांकन फाइल खडा गर्ने र फाइलमा कार्यसम्पादनको प्रभावकारिता, अनुशासनको पालना जस्ता विषयहरू समेट्ने बताइएको छ । 

गुटबन्दीको स्रोत माथि, क्यान्सरजत्तिकै खतरनाक !

संगठन विभागको कार्ययोजनामा पार्टीमा नेताहरूले नै गुटबन्दी गर्ने गरेको आरोप लगाइएको छ । ‘गुटबन्दीको स्रोत माथि हुने हुनाले त्यसलाई अन्त्य गर्न पनि माथिबाटै प्रभावकारी कदम चाल्नुपर्छ,’ कार्ययोजनामा उल्लेख छ । 
‘पार्टीको आधिकारिक नीति र नेतृत्वका विरुद्ध गोप्य समूह निर्माण गरी पार्टीलाई नकारात्मक रूपमा प्रभावित गर्ने क्रियाकलाप गुटबन्दी हो,’ गुटबन्दीको परिभाषा गर्दै कार्ययोजना भन्छ, ‘गुटबन्दीले सही विचार, कार्यक्रम र योजनालैई कार्यान्वयन गर्नमा अवरोध सिर्जना गर्छ र व्यक्तिगत स्वार्थ पूरा गर्ने दुस्कार्यलाई प्रोत्साहन गर्छ ।’ 

गुटबन्दीले पार्टीमा अराजकता र अनुशासनहीनता सिर्जना गर्ने र असफल बनाउने भन्दै कार्ययोजनाले गुटबन्दीलाई क्यान्सरजत्तिकै खतरनाक रोग मानेको छ । 

‘कुनै पनि कमिटीको पदाधिकारी वा सदस्यले पार्टीको नीति, निर्णय वा नेतृत्वका विरुद्ध अनुकूलताका पात्रहरूको खोजी गर्ने, उनीहरूलाई पार्टीको वैधानिक व्यवस्थाविपरित भेला, बैठक वा समानान्तर गतिविधिमा उतार्ने, कमिटी प्रणालीलाई चुनौती दिँदै मन मिल्नेहरूको बैठक बस्ने र पोजिसन बनाउने, स्वार्थ समूह वा स्वार्थी तत्वहरूको झुण्ड निर्माण गरेर पार्टीमा दबाब सिर्जना गर्ने, पार्टी निर्णयविरुद्ध सार्वजनिक रूपमा चुनौती दिने वा अवज्ञा गर्नेजस्ता स्वेच्छाचारी, अनुशासनहीन, स्वार्था र पार्टी्हित विपरितका क्रियाकलापलाई कडाइका साथ रोक्नुपर्छ,’ कार्ययोजनामा उल्लेख छ ।

परिवारका सदस्यमै एकले अर्कालाई ‘तँ’ भन्न नपाउने 

संगठन विभागको कार्ययोजनामा परिवारका सदस्यमध्ये एकले अर्कालाई तँ भन्न नपाउने उल्लेख छ । ‘परिवारका सबै सँगै बसेर खाना खानुपर्छ, बालबालिका, अशक्त र जेष्ठ नागरिकलाई काम लगाउनु हुँदैन । परिवारमा गालीगलौज, झगडा, भेदभाव र छुवाछुत पूर्णरूपले अन्त्य गर्नुपर्छ । मितव्ययी हुनुपर्छ । परिवारका सदस्य र अरूसँग बोलिने भाषा मर्यादित, सरल र मिठासपूर्ण बनाउनुपर्छ । कसैलाई पनि हेलाहोचो, एकारान्त तथा तँ भन्न पूर्णरूपले बन्द गर्नुपर्छ,’ कार्ययोजनामा उल्लेख गरिएको छ ।

कार्ययोजनामा पार्टीका संगठित सदस्यहरूले आफ्ना छोराछोरीको विवाहलाई सरल र मितव्ययी बनाउनुपर्ने उल्लेख छ भने जन्मदिन, व्रतबन्ध, पासनी जस्ता परम्परागत संस्कारलाई घरपरिवारमा मात्र सीमित गर्नुपर्नेछ ।

‘प्रत्येक पार्टी सदस्यले श्रमप्रति आस्था र श्रमजीवीप्रति सम्मान प्रकट गर्नुपर्ने, उनीहरू जुनसुकै प्रकारको श्रमिक बन्न तयार हुनुपर्ने, आफ्नो कमाइबाट राज्यलाई कर र पार्टीलाई लेबी बुझाउनुपर्ने, बेलाबेलामा परिवारका सदस्यहरू सबै जुटेर पारिवारिक बैठक बसी हार्दिकपूर्ण वातावरणमा सबैले सबैलाई सल्लाह, सुझाव दिने र आलोचना गर्ने स्थिति निर्माण गर्नुपर्ने संगठन विभागको कार्ययोजनामा उल्लेख छ ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्