ब्रुमर खरिदमा अख्तियारको छानबिन

काठमाडौं महानगरपालिकाले ब्रुमर खरिद गर्दा भ्रष्टाचार भएको आशंकामा अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले अनुसन्धान थालेको छ ।

ब्रुमर  खरिद सम्बन्धमा उजुरी परेपछि आयोगले प्रारम्भिक अनुसन्धान शुरूगरेको हो । आयोगले महानगरपालिकासँग ब्रुमर  खरिदसम्बन्धी कागजातसमेत माग गरेको छ । गत २४ कात्तिकमा अख्तियारले महानगरपालिकालाई पत्रसमेत काटेको छ । ‘ब्रुमर  खरिदका विषयमा उजुरी परेपछि प्रारम्भिक अनुसन्धान शुरूभएको छ,’ अख्तियारका प्रवक्ता प्रदीपकुमार कोइरालाले भने, ‘यसभन्दा बढी थाहा भएन ।’


Advertisement

स्थानीय तहको निर्वाचनताका महानगरका प्रमुख विद्यासुन्दर शाक्यले काठमाडौंलाई धुलोधुवाँमुक्त सहर बनाउने घोषणा गरेका थिए । त्यही चुनावी प्रतिबद्धता पूरा गर्न र सडकमा बढ्दो धुलो नियन्त्रण गर्न महानगरले ब्रुमर खरिद गरेको थियो । महानगरले २६ फागुन ०७४ मा गोरखापत्रमा सूचना प्रकाशित गरी पाँच थान ब्रुमर  खरिदका लागि ‘आइसिबी मेथड’बाट बोलपत्र आह्वान गरेको थियो । विशेष परिस्थितिमा खरिद गर्नुपर्ने निर्णय गरी महानगरले २५ दिनको सूचना अवधि तोक्दै अन्तर्राष्ट्रियस्तरको बोलपत्र आह्वान गरेको थियो । 

यसअघि ०७४ को २६ असार र १३ कात्तिकमा राष्ट्रियस्तरको बोलपत्र सूचना जारी गरिएको थियो । तर, बोलपत्रको सूचनामा ‘ओभर बिडिङ’ भएको र बोलपत्र पनि नियमसंगत नभएका कारण कुनै पनि बोलपत्रदाता छनोट हुन नसकेको उल्लेख गर्दै अन्तर्राष्ट्रिय बोलपत्र आह्वान भएको थियो । प्रतिथान करिब दुई करोड २५ लाखका दरले पाँच थानका लागि ११ करोड २३ लाख ६९ हजार रुपैयाँ तथा तीन वर्षको सञ्चालनमा पाँचजना चालक खर्च ८७ लाख ४४ हजार रुपैयाँसहित १२ करोड ११ लाख रुपैयाँको लागत अनुमान स्वीकृत भएको थियो । ब्रुमर खरिदका लागि सातवटा कम्पनीले टेन्डर हालेकामा प्राविधिक परीक्षणमा चारवटा मात्र उत्तीर्ण भएका थिए । त्यसमध्ये ‘वर्ल्डवाइड ट्रेडिङ प्रालि’ ब्रुमर खरिदका लागि छनोट भएको थियो । सो कम्पनीले १० करोड ८९ लाख २४ हजार रुपैयाँको बोलपत्र पेस गरेको थियो । सम्पूर्ण प्रक्रिया टुंग्याएर ०७५ चैतमा इटालीबाट ब्रुमर काठमाडौं भित्रियो । 


Advertisement

महानगरपालिकाका अनुसार पाँच थान ब्रुमरको इटालीमा परेको मूल्य सात लाख ६२ हजार चार सय ७० युरो थियो । यसबाहेक स्पेयर पार्टस्को भन्सार शुल्क २६ लाख १६ हजार आठ सय ६१ रुपैयाँ र कोलकातादेखि काठमाडौंसम्मको ढुवानी खर्च ३० लाख रुपैयाँ लागेको छ । त्यस्तै, आयात गर्दा पाँचवटा ब्रुमरको वीरगन्ज भन्सारमा भन्सार शुल्कबापत दुई करोड १५ लाख १७ हजार ४३६ रुपैयाँ तिरिएको महानगरले जनाएको छ । महानगरका अनुसार ती ब्रुमर युरो ४ एमिसन स्ट्यान्डर्डका डुलेभो ६००० मोडेलका हुन् । ती ब्रुमरको इन्जिन क्षमता १०७ किलोवाट छ ।

अगाडि एउटा छेउमा दुईवटा र बीचमा एउटा ब्रस भएको ब्रुमरमा पाँच सय लिटरको पानीट्यांकी र ४.६८ घनमिटरको धुलो भण्डारण क्षमता रहेको महानगरले जनाएको छ । यसको अधिकतम सफाइ क्षमता २५ हजार वर्गमिटर (०.०२५ वर्गकिलोमिटर) प्रतिघन्टा हो । ब्रसले न्यूनतम २६ सय मिलिमिटर र अधिकतम ३६ सय मिलिमिटर चौडाइमा सफाइ गर्न सक्छ भने सफाइका क्रममा यसको अधिकतम गति १० किलोमिटर प्रतिघन्टासम्म रहेको छ । नयाँ पत्रिकामा खबर छ ।

छापाबाट
छापाबाट

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्